Türk Eğitim Vakfı Safiye Ayla’yı Etkinlikle Andı

Türk Sanat Müziği sanatçısı Safiye Ayla Targan'ın vefatının 23. yıl dönümünde, Türk Eğitim Vakfı (TEV) YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilen online mevlit ve dua ile anıldı.

Kapsam 14.01.2021, 21:16 14.01.2021, 22:24

Türk Sanat Müziği'nin efsane seslerinden, sahneye çıkan ilk Türk kadın solistlerinden Safiye Ayla Targan, vefatının 23. yıl dönümünde anıldı. Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından dijital ortamda düzenlenen mevlit ve dua ile anılan Targan, her yıl mezarı başında anılıyordu.

Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle toplum sağlığı gözetilerek online’a taşınan anma töreni, 14 Ocak 2021 Çarşamba günü TEV YouTube kanalı üzerinden yayınlanarak sevenleriyle paylaşıldı.  

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Anma töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘’54 yıldır eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için aralıksız çalışıyoruz. Tüm bu çabalarımızda kaynaklarımızın sürekliliğini sağlayan,  yaptıklarımıza hem kaynak hem de moral olarak bize destek olan bağışçılarımız vakfımız için çok kıymetli. Bugüne kadar yaklaşık 1500 bağışçımız mal varlıklarını vakfımıza bağışlayarak desteklerini sundu. 1500 bağışçımız arasında dönemin iş adamları, öncü akademisyenleri ve sanatçıları var. Safiye Ayla Targan da bağışçılarımız arasındaki çok kıymetli sanatçılarımızdan biri. Öksüz kalmasına rağmen yaşam öyküsü bir azim hikayesi. Kendisi Türkiye Cumhuriyet tarihinin ilklerini yazmış bir kadın sanatçımız ve hala gençlere ilham olmaya devam ediyor." dedi.

Sadece sanatçılığı ile değil yaptığı iyiliklerle de unutulmayacak bir sanatçı olduğunu belirten Günay, "Bağışını yaptıktan sonra da Vakfımıza Mütevelli Heyeti Üyesi olarak hizmet vermeye devam eden Safiye Ayla’nın Vakfımıza emeği çok büyük ve değerli. Vefatından sonra oluşturulmuş fonundan bugüne dek 1750’ye yakın burs verildi. Bu burslarla ülkemizin aydınlık geleceğimize bir yardım daha yapılmış oldu. Safiye Ayla’nın vefatının 23. yıl dönümündeyiz. Maalesef bu yıl pandemi nedeniyle anma etkinliğimizi dijital ortamda düzenliyoruz. Tek tesellimiz dijital ortamda daha çok sevenine ve hayranına ulaşıyor olmamız. Öğrencileri ile birlikte Safiye Ayla Targan’ı ve merhum kıymetli eşi Şerif Muhiddin Targan’ı rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.

Türk Eğitim Vakfı Nedir?

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kurulmuştur. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı.

Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı, Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Anma törenini: https://m.youtube.com/watch?v=nt36P-2Dwf4&feature=youtu.be

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)