Alexa

Türk Fikir ve San'at Adamı Türkten Ağabey Vefat Etti

Türk fikir ve san'at âlemine kırk yıla yakın bir süredir hizmet veren Av. Nevzat Türkten hayatını kaybetti.

Türk Fikir ve San'at Adamı Türkten Ağabey Vefat Etti

Türk fikir ve san'at âlemine kırk yıla yakın bir süredir hizmet veren ERCİYES DERGİSİ'ni çıkaran Av. Nevzat Türkten Ağabey'in, vefât haberini aldım.

Türk Milleti; vakur, mütevâzı, milliyetçi, vatanperver, îmânlı , çalışkan bir evlâdını daha kaybetti.

Nevzat Ağabey; Erciyes Dergisi vasıtasıyla, sâdece Türkiye'ye değil, Kayseri'den, bütün Türk Dünyâsı'na da ulaşan gür bir sesti.

Âlim Gerçel Bey ile, bundan kırk yıl evvel çıkarmaya başladığı Erciyes Dergisi, bugün 470. sayısına ulaşmış ve "Aylık Fikir ve Sanat Dergisi" olarak büyük bir hizmet aşkıyla devam etmektedir.

Kendisiyle, en son, 25 Eylül 2016 târihinde telefonla görüşmüştüm.

Daha sonra, O'nu, yine aradım. Fakat, oğlu Mahmuthan Bey, bu defa görüşmemizin mümkün olamayacağını fakat, müsait olduğu bir zamanda, bizi mutlaka görüştüreceğini söyledi.

Dün (08 Aralık), Mahmuthan Bey telefon etti. Çok üzgündü. "Babamı, sizinle görüştürmeye söz vermiştim fakat bu, maalesef, mümkün değil." dedi. Vaziyeti anlattı.

İçim cız etmişti. Duâdan başka elimizde bir şey yoktu.

Bugün (9 Aralık), saat 20.00 civarında, telefonumda Mahmuthan Bey'in ismini görünce, söylenecek bir şey kalmadığını anladım.

Bu gönül dostuna, bu gönül adamına, bu îmânlı Türk-İslâm sevdâlısına, bu sevgi ve muhabbet insanına, Rabb'imden rahmet diliyorum. Yakınlarına, sevenlerine ve bütün Türk edebiyatı câmiasına sabır diliyorum.

Mekânın cennet olsun Nevzat Ağabey...Nûr içinde yat!..

M.Halistin Kukul

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 00:59
YORUM EKLE

banner325