Türkiye’ de Genel Af veya Kısmi Af Tarihi

Türkiye'de hangi tarihlerde af verildi? Bu zamana kadar çıkan Af yasaları, ceza indirimleri ve genel aflar. Türkiye'de en son hangi zamanlarda af verildi?

Kapsam 27.04.2017, 23:34 14.04.2019, 19:41
Türkiye’ de Genel Af veya Kısmi Af Tarihi

Türkiye'nin Af tarihi oldukça karışık. İnfaz yasası, ceza indirim yasası, özel af, Genel Af derken Türkiye'de şu veya bu isimler çok defa af verildiği görülüyor.

TBMM tarihindeki ilk "genel af" yasası 1922’de yürürlüğe girdi. Cezalarının üçte ikisini tamamlayan mahkûmlar affedildi. Türkiye tarihinde kaç defa genel af verildi? Kaç defe kısmi af verildi?

Araştırmalara göre, Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli adlar altında 100'ün üzerinde af yasası çıktı.

İlk af, 5 Aralık 1921 yılında 'Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin oldu. Türkiye, 7 Ocak 1922'de genel afla tanıştı araştırma raporuna göre; “1923 ve 1924’te af verildi. 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle yapılan dört başı mamur aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı."

2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenme yasaları da buna eklendiğinde ortalama 6,5 yılda bir genel af çıkarılmış oldu.

TBMM tarihindeki ilk "genel af" 7 Ocak 1922 tarihinde yürürlüğe girdi. Toplam dört maddeden oluşan yasa ile cezalarının üçte ikisini tamamlayan mahkûmların kalan cezaları affedildi.

Cumhuriyet’in kuruluşundan kısa süre sonra 26 Aralık 1923 tarihinde bir GENEL AF yasası daha çıkarıldı. Buna göre verilen cezaların yarısı affedildi. Yasayla af kapsamına gireceklerin üç ay içinde teslim olmaları istendi.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 10’uncu yıl dönümü münasebetiyle birlikte  26 Ekim 1933 tarihinde yeni bir genel af yasası daha geldi. Bu yasayla 5 yılı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûm olanlar hakkında takibat yapılmamasına ve 3 yılı geçenlerin cezasının affına ilişkin düzenlemeler getirildi. 

27 Mayıs 1960 tarihinden sonra, 26 Ekim 1960 tarihinde genel af yasası çıkarıldı. Yasayla kusurdan doğan suçlarla üst sınırı 5 yılı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı cezalar hakkında takibat yapılmaması hükmü getirildi. Bu yasaya göre; devlet aleyhine, ırza yönelik ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar gibi bazı suçlara verilen cezalar af kapsamı dışında kaldı.

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası:

22 Aralık 2000'de Rahşan Ecevit'in önerisiyle çıkarıldı. Bu yasada, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara ertelendi. Şartlı salıverme getiren yasa,  kamuoyunda ‘Rahşan Affı’ olarak biliniyor.

Şu anda ise Cezaevlerinde binlerce hükümlü- mahkûm- af bekliyor. Binlerce mahkûm ailesi de af çıkacağına ümit ediyor. Türkiye cumhuriyeti tarihine bakıldığında  bu zamana kadar 100'ün üzerinde af yasası çıkmıştır. Haklı olarak mahkumlar ve ailelerin af ümidi hep güncel kalmıştır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (10)
Şule 4 yıl önce
İnşAllah yarabbim nice lerin yüzü gülsün artık
Mehmet 4 yıl önce
Fetö'cü hakim savcı mağduru bir çok vatandaş var. GENEL AF ÇIKSIN
Kadir 3 yıl önce
Sn Cumhurbaşkanım Güçlü bir Türkiye için Adalet için Özgürlük için AF verin. Fetöcü hakim ve savcılar TC'nin Adaletini Yargısını Bir silah olarak kulanmıştır. Fetöcü hakim ve savcıların verdiği cezalar HÜKÜMSÜZDÜR. Fetöcü hakim ve savcılar TC'nin Adaletini Yargısını Milletini Özgürlüğünü kısıtlayarak vatanına bayrağına milletine devletine kumpas kurmuştur. Adalet siyasilere medyatik olanlara ve para babalarına adalet var Gariban gelince adalet yok. Oy a gelince garibanı bisküvi ile kandırırlar ... Devletimiz fetö yü terör örgütü ilan ediyor bunların verdiği kararları yok hükmünde diyemiyorlar. Siyasiler ve para babaları yeniden yargılanıyor .Gariban mahkum icerde yatıyor, devlet bakmış oluyor. Zengin dışarda ceza çekmiyor mağdur olmuş gözüküyor Adalet bunlara var. Sn Cumhurbaşkanım fetocüler ve terörüstler içerde çürüyecek demiştiniz ama bir bir özgürlüklerine kavuşuyor Adalet sizce kime var.... 220.madde çete suçu terör örgütü suçundan ayırt edilmeli Vatan hainleriyle bir olmamalıdır DGM devletimiz kaldırıldı yeniden yargılama haki verilmiyor Dilekcelerimiz kabul EDİLMİYOR . FETÖCÜ HAKİM VE SAVCILAR TC nin Adaletini Yargısını Milletini Özgürlüğünü kısıtlayarak haksızca karanlığa mahkum ettiler. Duyun artık sesimizi duyun TC nin Milleti cezaevlerinde çoluk çocuk perişanız, .... Biz çocuklar ve aileler acıları yaşayoruz ... Bu dünyada adaleti kendilerine ait sananlar Unutukları bir şey var ALLAHIM ın Adaleti dir elbet bir gün tecelli eder. Ben bir çocuk halimle acıları yaşayorum bizleri görmezden duymazdan gelenleri Allah a havale ediyorum... Fetöcü hakim ve savcıların verdiği cezalar gayrimeşru ve HÜKÜMSÜZDÜR. EŞİTLİK ilkesine aykırı olmadan zengin gariban ayrımı yapılmadan Dosya Başı indirim yada Fetocülerin yargıladığı mahkumlara Genel AF verin. Allah Aşkına sahip çıkın.
mirac 4 yıl önce
188 terolde olamaz asla denetimli kelepceye raziyiz
Gulsevgielk 4 yıl önce
IsAllah cıkar bütun mahkumlara gelır teror harıc
Nezire 3 yıl önce
AK parti en acimasiz parti. Genel bunlar hayatta cikarmaz. CHP den baskasi yapmaz af. Oyumuz cok degerli. Ulkede baris istiyorsaniz oyunuzu cok dusunerek verin. Son sansimiz unutmayin. 230 bin kisi ozgurlugunu bekliyor. Peki onlarin aileleri coluk cocuk anne onlarida affetmis oluyorsunuz dusunun cok iyi dusunun. Azerbeycanda hollanda da Genel Af cikiyor bir tek burda cikmiyo. Vicdansizlar
Nevin alakus 3 yıl önce
Sartli tahliyeler bekliyoruz devletimiz duy sesimizi sizlere siginiyoruz bizlere yardim edin sayin adalet bakanimizdan rica ediyoruz cumurbaskanimizda halkimiz olarak ricaediyoruz sartli tahliyeler bekliyoruz saygi ve sevgilerimle
kader mahkumu 3 yıl önce
Sayın yetkililer sayın cumhurbaşkanımız başkanım reis bizler ufacık suçtan ceza almış insanlar olarak af istiyoruz avukat tutacak paramız yok diye verdiler cezaları lütfen ağ istiyoriz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın