Türkiye’de Doğasıyla Az Bilinen Yerler

Türkiye’de doğa harikası az bilinen yerleri tanıyın. Türkiye'de Doğa harikası yerleri ne kadar biliyorsunuz?

Kapsam 14.10.2019, 10:55 14.10.2019, 11:29
Türkiye’de Doğasıyla Az Bilinen Yerler

Türkiye’de Doğasıyla Az Bilinen Yerler nerede? Genel olarak doğa harikası yerler denildiğinde bol reklamı yapılan ve herkesin ismen bildiği yerler akla geliyor. Aksaray'da İhlara Vadisi, Rize'de Kaçkar Dağları, Kastamonu'da Şehriban Kanyonu, Trabzon'da Uzungöl, Hakkari'de Cilo Dağı, Van'da Muradiye Şelalesi doğa güzelliğiyle adeta büyülüyor.

Haydi başlayalım.

Ihlara Vadisi

Belirli bölümlerinde 120 metreye kadar derinlikler olan kanyon görünümündeki vadinin oluşumu, Hasan Dağı’nın volkan püskürtmesi ile volkanik bir katman oluşması ile başlıyor. Zamanla, seller, rüzgar ve aşınmalar ile şimdiki şeklini alıyor. Bölgeden geçen Melendez çayı ise araziyi derin bir şekilde yararak vadi boyunca çarpıcı güzelliğini oluşturur. Uzun bir yürüyüş rotası olan bölgeyi tam anlamıyla gezmek için en az bir gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları Milli Parkı, Doğu Karadeniz’in sahili boyunca uzanan sıradağlardan oluşuyor. Rize’de bir kısmı ise Artvin’de olan sıradağ, dünyada az rastlanan bitkileriyle, muhteşem görüntüsüyle ve huzur veren gölleriyle 1994 yılında milli park ilan edildi. Tatos gölleri, 2400 metre yükseklikteki Kito Yaylası, tarihi Şenyuva köprüsü bölgede görebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Şehriban Kanyonu

Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde dik yamaçları ile kanyonun bazı duvarları birbirine değecek kadar yakındır. Bölge, Şenpazar çayı, Değirmen, Fabrika, Göcet, Küpçüler (Tatlıca) derelerine de içerisinde barındırmaktadır. Kanyon ilk defa 1997 yılında Atlas ekibi tarafından uzman bir ekip ve teknik araçlar ile 8 saatte geçilmiştir ve hala küçük şelaleler ve göletler yaparak akışına devam etmektedir.

Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı ve Trabzon’a 99, Rize’ye 77 km uzaklıkta bulunan Uzungöl, insanlar tarafından biraz daha biliniyor. ve tercih ediliyor. Uzungöl, etkinlik bolluğu ile ödüllendirilmiştir. Bölgede ATV turu, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü ve safari gibi etkinlikler yapılabilmektedir. O kadar yol gitmişken Uzungöl’ün çevresine yerleşmiş restoranlarda kuymak yemeden dönmemek lazım.

Cilo Dağı

4170 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı Buzul Dağı diye de bilinmektedir. Bunun sebebi, dağın daimi kar sınırının 3500 metrenin üzerinde olması ve kış aylarında uzunluğu 10 km’yi bulan buzul vadileri bulunmaktadır. Dağın önceden buzul dolu olan bazı bölgelerinde buzulların çekilmesi veya yer değiştirmesi ile bu boşluklar su ile kaplanmış ve küçük göletler oluşmuştur.

Muradiye Şelalesi

Birçok tarihi ve doğa güzelliğini barındıran Van’daki bir başka hoş ve huzurlu bölge Muradiye Şelalesi’dir. Şelalede suyun üzerine kurulan köprüden geçerken sallantının heyecanını yaşarken manzaranın tadını çıkaracaksınız. Bahar ve yaz aylarında etrafındaki çiçekli, yeşil çevresi ile, kış olduğunda da suyu donduğu için çıkan muhteşem manzara ile görenleri hayran bırakıyor. Van otobüs bileti ile şehre gelirseniz mutlaka Van kahvaltısını deneyimleyin.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)