Alexa

ÜLKÜ TEK Nedir, Ülkü-Tek ne zaman Kuruldu?

ÜLKÜ TEK, Bilişim, ulaşım, haberleşme, inşaat ,enerji, ekonomi, eğitim,çevre ve her türlü teknik alanda faaliyet gösteren Teknik Elemanlar tarafından kurulmuştur. "Ülkü Tek nedir ne anlama gelir" şeklinde merak edilen Ülkü Tek in ne zaman, neden kurulduğu merak ediliyor.

ÜLKÜ TEK Nedir, Ülkü-Tek ne zaman Kuruldu?

ÜLKÜ TEK, Atatürk ilke ve inkılâplarına, evrensel insan haklarına bağlı milli hassasiyetlere sahip teknik elemanlar tarafından oluşturulmuş, Ülkücüler tarafından vücut bulmuş bir dernektir. Ülkü Tek tarafından yapılan etkinlikler tüm Türkiye'de ses getirdiği zamanlarda vatandaşlar tarafından merak edilmiştir. 'Ülkü Tek ne demek? ' şeklinde merak eden vatandaşlar konu üzerinde araştırma içine girmişlerdir.

ÜLKÜ TEK NEDİR?

Açılımı, Ülkücü Teknik Elamanlar Derneği olan Ülkü Tek, Türkiye’nin modern bir toplum yapısına kavuşması, güçlü bir devlet, millet haline gelmesi, Türkiye Devletini en kısa zamanda dünyanın en ileri endüstri ülkesi haline getirilmesi amaçlanarak kurulmuştur. Ülkü Tek Üyeleri, Türk milletinin bekasını merkeze almıştır. akıl ve gönül eksenli bir anlayışla insanlara ve olaylara bakarak, ülkülü ve ilkeli bir yürüyüş içinde olmuştur. Ülkü Tek, Atatürk ilke ve inkılaplarına, evrensel insan haklarına bağlı milli hassasiyetlere sahip teknik elemanların oluşturduğu topluluk olmuştur. ÜLKÜ TEK, Türkiye’yi bir an önce “Çağlar üzerinden sıçratarak” “Bilgi Toplumu” seviyesine çıkarmak, ülkesini ve milletini yakından ilgilendiren bilimsel ve teknik konularda ilmi ve milli duruş ve görüş ortaya koymuştur. Teknik Eğitim veren; Üniversite, Yüksek Okul,Teknik ve Yüksek Teknik Okulu, Meslek Yüksek Okulları ve Meslek Liseleri mezunlarının oluşturduğu ÜLKÜ TEK tarafından ülkemize cok yönlü katkılar sağlanmıştır.

ÜLKÜ TEK NE ZAMAN KURULDU?
Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocaklarının teşkilatlanmasıyla birlikte 1973 Yılında Ülkücü Teknik Elemanlar 'ÜLKÜ-TEK) tarafından kurulmuştur. Türkiye'nin kalkınması, büyümesi, sanayilileşmesi, teknik ve teknolojik bakımdan en ileri ülke seviyesine gelmesi için hep bir mücadele içerisinde bulunmuştur. 12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesi döneminde kapatılan ÜLKÜ TEK, daha sonra tekrar kurularak Türk milletine hizmet etmeye bütün gücüyle devam etmiştir.

ÜLKÜ TEK TÜZÜĞÜ NEDİR?

Dernek, tüzüğünde belirtilen amaç şöyle; Mesleki, sosyal ve kültürel konularda toplantılar yapar. Seminerler, konferanslar, sempozyumlar, paneller ve açık oturumlar düzenleyerek üyelerini ve vatandaşları bilgilendirir. Üyeleri arasında veya dışardan hizmet verenlere teşvik edici ödüller verir ve Teknik araştırma faaliyetlerinde bulunur. Teknik eğitimde yoksul ve çalışkan talebelere burslar vererek, insanı merkez alan faaliyetler içerisinde bulunur.

Türkiye’nin daha modern bir toplum haline gelmesi, güçlü bir devlet, millet olabilmesien kısa zamanda dünyanın en ileri endüstri ülkesi olması için mücadele eden Ülkü Tek'çiler, bugünde gösterdikleri faaliyetlerle düşüncelerini dile getirmektedirler.

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU (ASİL)

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU (ASİL)

SEMİH ÇEYİZ GENEL BAŞKAN

REHA DİLEK BAŞKAN VEKİLİ

İSMAİL SARI GENEL SEKRETER

YALÇIN BORAN GENEL MUHASİP

TAYLAN BİLGİN GEN.BŞK.YARD.(TEŞKİLATTAN SORUMLU)

FATİH MEHMET KILIÇ GEN.BŞK.YARD.(BASIN-YAYINDAN SORUMLU)

KUTLUAY ATAŞ GEN.BŞK.YARD.(MES.TEKNİK ARAŞ.SORUMLU)

Ö. KÜRŞAT SOYSAL GEN.BŞK.YARD.(EĞİTİMDEN SORUMLU)

ERKAN KAYA GEN.BŞK.YARD.(SOSYAL FAAL. SORUMLU

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU (YEDEK)

HÜSEYİN ATABEY

AYTEKİN YEDİYILDIZ

İBRAHİM ANAÇALI

BİROL SARIKAYA

ÖZCAN ÖZDEMİR

OSMAN CAMCI

SELAHATTİN DİKMEN

HAKAN MUTLU

ALİ ATMACA

DENETLEME KURULU ÜYELERİ(ASİL)

BAYRAM ÇAMKERTEN

HÜSEYİN ÇAKIR

ZAFER TEKBUDAK

ADİL ÖZYAZGAN

GAZİ KOÇ

DENETLEME KURULU ÜYELERİ(YEDEK)

MEHMET ŞENTÜRK

MURAT KUŞHAN

MUSTAFA AKAR

YUSUF KILIÇ

TAMER ÇETİN

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ(ASİL)

EKREM AKSOY

MUSTAFA TEKİN

İ.KÜRŞAT BOZKURT

FATİH KÜÇÜK

DOĞAN YILDIZ

DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ(YEDEK)

ERCAN GÜNEŞ

İSAK ÖZCAN

MURAT ERSAN

İBRAHİM EREN

EYÜP POLAT

Serap Üçhilal/kapsamhaber

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 14:16
YORUM EKLE

banner325