Yandex Metrika

Ülkücülük ne anlama gelir?

Türkiye’de son kırk yıl içinde en çok konuşulan kelimelerden biriside ÜLKÜCÜLÜK’TÜR.

Ülkücülük ne anlama gelir?
14 Ağustos 2015 Cuma 13:02

Türkiye’de son kırk yıl içinde en çok konuşulan kelimelerden birisi de ülkücülük olduğunu görüyoruz. Ülkücülük çoğu zaman yanlış anlaşılmıştır. Belki çok iyi anlatılamadığından dolayı Ülkücülük hiç alakası olmayan kabul edilmesi mümkün olmayan hareketlerle, oluşumlarla, yasadışı örgüt veya mafya gibi yapılanmalarla eşleştirilmiş veya karıştırılmıştır.

Ülkücüler üzerinde ülkücü hareketin doğumundan bugüne kadar çeşitli oyunlar oynanmıştır. Ülkücü Türk Gençliğinin çığ gibi büyümesi ve ÜLKÜCÜLÜK’ ün sloganlaşması sonrada harekete geçerek güçlü bir ivme yakalaması Türk düşmanlarını korkutmuştur. Türk düşmanları tarafından ülkücüler, Türk toplumunun kabul edemeyeceği hal ve hareketlerle kıyaslama ve eşleştirilme cihetine gidilerek yıpratılmaya çalışılmıştır.

ÜLKÜCÜLÜK NEDİR?

Ülkücülük idealistlik (idealizm) kelimesiyle ayni anlamı taşımaktadır.

Ülkücülük veya idealizm insan kafasının içinde elde edilmesi, varılması en mükemmel, en güzel, kendisini mutlu edecek hedeflerin tasarlanması ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için arzu gösterilmesi ve çalışılması anlamını taşımaktadır.

İnsanlar arasında idealistler yetişmeseydi insanlık bugün dünyayı aydınlatan birçok gelişmelerini, birçok alanlardaki yükselişlerini sağlayamayacaktı.

İnsanlar hayalleriyle büyük ölçüde insan olurlar. İnsanlar hayalleriyle diğer canlılardan bir ayrıcalık gösterirler ve gerçekten insanlık vasfını kazanmış olurlar.

ÜLKÜCÜLÜK NE ANLAMA GELİR?

Her toplumda idealistler vardır, ülkücüler vardır ve ülkücülerin, idealistlerin bulunuşu toplumlar için bir saadettir; büyük bir talihtir! Bir insan, evvelâ kendi milletine hizmet etmeli, kendi milletini yükseltmeye, kendi milletini mutlu kılmaya çalışmalıdır. Bunu yaptığı takdirde aynı zamanda insanlığa da hizmet etmiş olmaktadır.

ÜLKÜCÜLÜĞÜN AMACI

Ülkücülüğümüz; Türk milletini en kısa yoldan en kısa zamanda modern uygarlığın en üst seviyesine çıkarmak; mutlu, müreffeh hale getirmek; bağımsız, özgür, kendi haklarına sahip bir hayata kavuşturmaktır…. Türk olan herkese karşı ilgi ve sevgi göstermeyi, onların mutluluğunu dilemeyi ve onların mutluluğunu, Türkiye’yi risklere, tehlikelere maruz bırakmadan, bırakmaksızın, bırakmamak şartıyla sağlamaya çalışmayı içine alan bir ülkücülüktür.

Türk milletinin hiç kimseden merhamet dilenmeyecek bir duruma gelmesi, kendi gücüyle ayakta duran, kendi gücüyle varlığını koruyabilen ve sözünü dünyanın her yerinde saydırabilen bir varlık hâline gelmesi düşüncesidir.

ÜLKÜCÜLÜK YEMİNİ


Ülkücü Yemini sözleri
Allah'a , Kur-an'a , Vatana ,
Bayrağa Ve Silaha yemin olsun.
Şehitlerim , Gazilerim Ve
Başbuğum emin olsun,
ülkücü Türk Gençliği olarak ,
Komunizme , Kapitalizme ,
Faşizme, Siyonizme ve her
türlü emperyalizme karşı,
Mücadelemiz son nefer , son
nefes , son damla kana
kadardır.
Mücadelemiz milliyetçi
Türkiye'ye turana kadardır.
ülkücü Türk Gençliği olarak ,
Yılmayacağız , Yıkılmayacağız ,
Başaracağız , Başaracağız ,
Başaracağız .
Allah Türk'ü Korusun ve
Yüceltsin.

murat savİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.