UTEF’ten Türkiye'de Bir İlk

3 Aralık Dünya Engelliler günü Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF) Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği ve Konyaaltı Belediyesi tarafından farkındalık günü olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Kapsam 06.12.2019, 20:02
UTEF’ten Türkiye'de Bir İlk

“Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür Sanat” etkinliğinde; Beş Yürek, Bir  Kitap.İsmiyle de kitap imza günü düzenledi. Kitap imza gününe, şiir kitap yazarlarından Oya Demirel, UTEF Fransa - Paris Temsilcisi Caroline Turunç, Erdoğan Yiğitbaşı, Mustafa Yılmaz, Mustafa Özbilici, E.Kadir Turgut,Mansur Meçin, Anşoyad Derneği, Ansan derneği katıldı. 75 Şair, yazar okurlarıyla buluştu. Etkinliğin açılışını Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen,UTEF Genel Başkanı Mete Kaçar, Leman Gebizli Umutışığı Dernek Başkanı Güldane Kaya ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve üyeleri gerçekleştirdi.

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF), Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği ve Konyaaltı Belediyesi tarafından farkındalık günü olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Konyaaltı Belediyesi olarak engelsiz hayatlar için farkındalık oluşturmak istediklerini dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Bu gün ‘Engelliler Günü’ olarak anılsa da içerik olarak farkındalık günü olarak ilan edilmeli" dedi.

Engelsiz Bir Yaşam Adına Kültür, sanat etkinliği gün boyu devam etti.

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF) ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut ışığı Derneğinin Projesi Konyaaltı İlçesinde bulunan 39 Mahalle Muhtarına birer adet tekerlekli sandalye teslim ederek, muhtarlıklardan ihtiyaç duyulduğu an da talep edilmek üzere kısa süreli kullanılmak ve tekrar muhtarlıklara geri verilmek üzere teslimatlar yapıldı.

UTEF Genel Başkanı Mete Kaçar, yaptığı konuşmada, bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu, mahalle muhtarlarına teslim edilen sandalyelerin kullanım amacının ihtiyaç duyulması halinde muhtarlardan emanet alınarak tekrar muhtarlığa teslim etmek olacaktır. İnşallah bundan sonra da bu projeyi diğer ilçelerimizde de gerçekleştirmeye devam edeceğiz" dedi. 

Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Dernek Başkanı Güldane Kaya, yaptığı konuşmasında 3 Aralık’ın Engelliler günü değil bir farkındalık, destek günü olması, gerektiğini, özel bireylerin 365 gün hayatımızın içerisinde isteklerinin ise sadece biraz sevgi, biraz ilgi, biraz empati ile sanatın engel tanımadığını düşünerek bu özel günde sanatla iç içe bir program gerçekleştirdiklerini bu projenin bir ilk olduğunu devamını sürdüreceklerini belirti.

Muhtarlara Sandalye Teslimi, katılımcılara teşekkür Plaketlerinin dağıtımı devamında UTEF Muratpaşa İlçe Başkanı, Özel Eğitim Öğretmeni Ebru Serim, özel öğrencileriyle birlikte mini bir konser verdi. Program Sinan Alyans ve Tolga Sağ konseri ile devam etti. Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezini Dolduran coşkulu kalabalık sanatçı Tolga Sağ’ın Türküleri ile coştu. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
Sündüs sayın 2 yıl önce
Engellilerle alakalı olarak yapmış olduğum tüm çalışmalar için teşekkür ediyorum hepinize özellikle sayın Belediye Başkanı Semih esen ve Güldane Kaya Mete kaçar beyefendi ye çok teşekkür ediyorum hepinize