Alexa
banner314

Vladimir Putin'in "kriz yöneticisi"

Vladimir Putin yeniden zafer kazandı. seçimlerde yeniden zafer kazandı. Putin'in zafer kazanmasında ekibinin büyük bir rolü vardır. Putin'in zaferi her ne kadar beklenen bir şey olsa da bu Uluslararası gözlemciler için iyi değildi.

Vladimir Putin'in "kriz yöneticisi"
banner327

Almanya'dan yazanı Ayla Demirli, geçen ay içerisinde Rusya Başkanı Vladimir Putin'in yeniden güven tazelemisinin ana faktörünün ekibi olduğunu dile getiriyor. Rusla'da seçim zaferinin kazanımında vitrindeki adam her ne kadar Putin olsa da Putin'in zaferi, halkın yüzde 76,7'sinin güven duyduğu ekibinin verimli faaliyetinin sonucu olduğunu belirtiyor. Bu ekip içerisinde ise Orgeneral Sergey Şoygu en önde gelen isimlerden biri olduğunu iddia ediyor.

"Savunma Bakanının girişimleri Putin'e istenen sonuçları verdi. Suriye savaşının en sıcak dönemi bitince Rus halkı için ülkesi ve liderleri İle övünmeye daha bir sebep ortaya çıktı. Bundan dolayı bu kadar insan Vladimir Putin ve timine Mart'ta yeniden oy verdi."

Ayla Demirli'nin yazısı şöyle:

Sonuçlara nasıl ulaşıyor?

2018 Mart ayında Rusya'da yer alan seçimlerde Vladimir Putin yeniden zafer kazandı. Uluslararası gözlemciler için bu beklenen bir şeydi fakat iyi değildi. Putin, tavizsiz tutumu ve tahmin edilemez kararlarından dolayı yurtdışında hem olumlu hem olumsuz tepkiler yaratıyor. ABD'nin, İngiltere'nin medyada öfkesini ifade ettiğini ve Rusya Başkanını eleştirdiğini çoktan görebiliriz. Buna rağmen ülkesinin vatandaşları için Putin, popüler bir liderdir. Yurtiçinde o kadar yüksek güven düzeyi sürdürmek için Ruslara ne sunabilir? Belki bu, Rusya'yı "kurtaran" ve "kaybolmuş kuvvetini geri getiren güçlü Putin" iddiasıdır. Geçen yüzyılın 20-30'lu yıllarında Almanya'da iktidara gelen ünlü bir isime benzer değil mi? Bu isim gibi popülist açıklamalar ve propaganda kullanıyor fakat en önemli iki soru böyle: ne yapıyor ve sonuçlara nasıl ulaşıyor?

"Putin'in kriz yöneticisi"

Liderin iradesini hayata geçiren bakanlar her şeyden önce aklına geliyor. Bugün bu bakanlardan en önemli ismi, Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu'dur. Bakanlığının yardımıyla Putin büyük ölçekli Suriye operasyonunu yerine getirip Rusya ordusu için reklam yaptı ve küresel politikada konumunu güçlendirdi.


Savunma Bakanının ve ordusunun Suriye'deki rolleri hakkında uzmanların görüşleri farklı ancak çok uzmana göre Rusya Suriye'ye yardım vermeseydi terör örgütler Şam'ı ele geçirecekti. Orgeneral Şoygu, 2012'den zayıflanan Rusya ordusunu modernleştirdi ve gücünü gösterebildi. Belki böylece 1990'lı yıllarda iktidarda tutumunu kurtarabilen Şoygu, doğuştan gelen kabiliyetiyle bunu yaptı. O yıllarda eski SSCB ülkelerindeki çatışmaların çözümlerken son derece değerli tecrübe kazandı. Bunun için "Putin'in kriz yöneticisi" olarak bazen nitelenir.

"Rusya'nın hala kaybediyor "


Savunma Bakanının başarılarından biri, Sovyet Birliği'nin dağılması ve Rusya için pek zor 1990'lardan sonra liderliğinde yerine getiren Rus özel kuvvetler ve Arktik motorize Piyade Tugayı'nın oluşturulmasıdır. Arktika'daki birlikler de, Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesinde varlığını güçlendirip Rusların ekonomik çıkarlarını korumaya yardım ediyor.


Tabii ki 2014'te Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı yaptırımlardan Savunma Bakanlığının bütçesi kesildi, bazı silah araştırmaları durduruldu. Ancak o durumda Şoygu, kalan mali ve teknik imkânları akıllı bir şekilde kullanıyor. Raporlara göre Rus ordusunun silahları yüzde 60 yenilendi, modern silah sayısı de beş senede dört kat arttı. ABD ve NATO üyesi ülkelerle silah yarışında Rusya'nın hala kaybediyor ve ordunun modernleştirilmesi en etkili bir adım belki.

"Orgeneral Sergey Şoygu en önde gelen isimlerden biridir."


Savunma Bakanının girişimleri Putin'e istenen sonuçları verdi. Suriye savaşının en sıcak dönemi bitince Rus halkı için ülkesi ve liderleri İle övünmeye daha bir sebep ortaya çıktı. Bundan dolayı bu kadar insan Vladimir Putin ve timine Mart'ta yeniden oy verdi. Çok sayıda görüşe göre Rusya Başkanının popülerliği kendisinin kazanmasıdır. Fakat bu doğru değil. Putin'in zaferi, halkın yüzde 76,7'sinin güven duyduğu ekibinin verimli faaliyetinin sonucudur. Ve bu timde Orgeneral Sergey Şoygu en önde gelen isimlerden biridir.

Ayla Demirli - Almanya

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 01:57
YORUM EKLE

banner307

banner325