Vurgunculara Dikkat! Korona rantçıları...

Korona rantçılarına dikkat çeken Orhan Karataş, "marketlerde özellikle kuru gıdalara bir hücum olduğu anlaşılıyor. Bu ülkede kıtlık mı var? Fabrikalar mı durdu? Sokağa çıkma yasağı mı ilan edildi? Nedir bu telaşın sebebi? Evdeki stoklarla koronavirüsü mü korkutacaksınız? " diye yazdı.

Kapsam 14.03.2020, 00:40
Vurgunculara Dikkat! Korona rantçıları...

Sağlık Bakanlığının olağanüstü bir performans ortaya koyduğunu, dünya çapında bir başarı sağladığını ve koronavirüs konusunu şimdiye kadar çok iyi, çok doğru ve çok etkili biçimde yönettiğini herkesin kabul ettiğini belirten Türkgün Yazarı Orhan Karataş, "Uzmanlar günlerdir televizyon ekranlarından, yazılı basından, sosyal medyadan uyarılar yapıyor, beslenmeden çevre şartlarına, el temizliğinden hijyene kadar ayrıntılı bilgiler veriyorlar. Sıklıkla ellerimizi sabunla yıkamamız gerektiğini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Yakın temastan kaçınmak, kalabalık yerlerden mümkün olduğu kadar uzak durmak, bir süre tokalaşmaya ara vermek, şüpheli bir durumda en yakın sağlık kurumuna müracaat etmek, aklımızda olan diğer günlük tedbirler olarak sıralanıyor." dedi.

"Akıl ve izan sahibi herkes şu anda telaşlanmak için hiçbir sebep olmadığını görüyor, biliyor ve ona göre davranıyor. Ancak, toplum psikolojisi diye bir şey var. Bir veya birkaç işgüzarın ister iyi niyetle olsun, ister bir kasta dayalı bulunsun söz ve davranışı, anında genel kabul görüyor. Bu tür davranışlara şahit olmaya başladık." ifadelerini kullanarak, Özellikle sosyal medya kaynaklı paylaşımlara dikkat çeken Karataş, "eczanelerde başta maske olmak üzere, tıbbi destek malzemelerinin kapışılmasının makul ve mantıklı bir izahı mümkün değildir. İnsanların bulabildikleri her şeyi yağmalar gibi poşetlere doldurup eve taşımasını ne anlamak, ne de kabul etmek mümkündür. " dedi.

Türkiye'nin herkese yetecek kadar üretim kabiliyeti bulunduğunu belirten Orhan Karataş, "Bu yaşananlar, vatandaş olarak kimseye bir fayda sağlamaz, ama haksız kazanç sağlamak isteyen fırsatçılara, arayıp da bulamayacakları imkânlar sunar. Türkiye her türlü imkânı olan bir ülkedir. Bırakın Türkiye’yi, talep olması durumunda dünyanın başka yerlerine de tıbbi yardım malzemesi gönderecek altyapımız var. Fabrikalarımız çalışıyor ve gerektiğinde kapasite arttırımı ile üretimi birkaç defa katlayabileceklerini söylüyorlar. Verilen bilgiye göre, 1 milyar 300 milyon maske üretecek kapasitemiz mevcut. Dolayısı ile ne bu malzemelerin bulunmaması için bir sebep var ne de fiyat artışlarının makul bir izahı mümkündür. Aynı şey marketler için de geçerlidir."  dedi.

Vurgunculara dikkat çeken Karataş, Biz, birkaç gün içinde normalleşmenin sağlanacağı kanaatindeyiz. Koronavirüsle mücadele kesintisiz devam ederken, yeni şartlar içinde hayatın akışı da sağlanacaktır. Ancak bu arada anormalliklere de seyirci kalınmaması gerekiyor. Hükümetin denetimlerini sıklaştırması, vurgun peşinde olanlara fırsat vermemesi ve cezalandırması şarttır. Bu konuda da gereken tedbirlerin alındığını memnuniyetle görüyoruz." dedi. Orhan Karataş'ın yazısının tamamı şöyle:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)