Alexa

Yeni Nesil Terör Ne Demek

Dünyanın her yerinde terör var. Terörün olmadığı ülke yoktur. Terör neden vardır. Terör ne anlama geliyor.

Yeni Nesil Terör Ne Demek
Dünyanın her yerinde terör var. Terörün olmadığı ülke yoktur. Terör neden vardır. Terör ne anlama geliyor. Terörle ne yapılmak isteniyor. Terörün amacı nedir. Terör, Devletleri ve milletleri neden tehdit ediyor? Terörün gayesi nedir?  Bu soruların her biriyle kitaplar yazılır.

TERÖR NEDİR?

Terör veya  terörizm,  siyasal, dinsel ve ekonomik hedeflere erişmek için yerel ve genel yönetimlere karşı kullanılan zorbalığın ismidir terör. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslar ise terörist olarak nitelendirilir. Toplumu endişelendirme, yıldırma ve insanları korkutma eylemlerine ise terörizm deniliyor.

TERÖRÜN MANASI

Terör Türkçeye Fransızcadan geçmiştir.Terör sözcüğü Latince kökenlidir. Anlamı korkudan titreme ve titremeye sebep olmak diye belirtiliyor.Fransızca sözlükte:  Bir toplumda bir grubun halkın direnişini kırmak için yarattığı ortak korku" olarak tanımlanıyor. Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde ise: "Yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma, tedhiş" olarak belirtiliyor.Türkiye’de yıllarca teröre karşılık olarak anarşi sözcüğü kullanıldı.  Bu sözcük yerine artık ‘TERÖR’ sözcüğü kullanılıyor.  "Anarşi" sözcüğü Yunanca ‘da "başsız, yöneticisiz" anlamı taşımaktadır.

20-30 yıl öncesi terör bugün kü terör gibi değildi. Terörün her türlüsü insana düşmanlıktır. İnsan hürriyetine, insan düşüncesi ve  hayatına saldırıdır. Bugünkü terör dünkü terörden daha kalleş, daha toplu katliamlara yönelik ve daha acımasızdır.

YENİ NESİL TERÖR

Terörle Yeni nesil terör arasında fark vardır. Yeni nesil terör daha tehlikeli boyuta gelmiştir. Terör daha ince hesaplarla hareket etmektedir. Her terörün arkasında mutla bir devlet bulunmaktadır. Terör üç beş kişinin bir araya gelerek ‘hadi terör yapalım’ diyerek yapılan bir saldırı değildir. Bir takım devletlerin beslemesi ve desteklemesiyle belli amaçlar doğrultusunda her toplumda görülen büyük bir urdur. Patlatılması ve yok edilmesi gereken bir çıbandır.

Terörün en büyük silahlarından birisi medya olmuştur. Birde kullandıkları propaganda, saldırı, haberleşme ve dezenformasyon kanalı olan internet… 

Dünyanın en büyük teknolojisi olan internet terörün vaz geçemeyeceği önemli bir araçtır.

Yeni nesil terörde öldürücü silahlar hala yerini koruyor. Yeni nesil  terör,  toplum mühendisleri tarafından etki ve tepkileri hesaplandıktan sonra ortaya koyuluyor.

Terörün en sinsi çeşidi, fiziki saldırılarla insanları yerlerinden eden, hayatlarını karartan ve onları yok edeni değil, en korkulanı 15 temmuzda Türkiye’de görüldüğü şekilde çok sinsi hareketlerle devletin bütün kadamelerine sirayet ederek, milletin geleceğini bir anda karartan teröristlerdir.

Yeni Nesil Terör; Devletler kadar güçlü olabilmektedir. Toplum mühendisleri tarafından plan ve program dahilinde terörün amacına ulaşması için  gerekli çalışmalar yapılarak hissettirmeden milletin ve devletin bütün varlıklarını talan edebilme gücünü elde edebilirler.

Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan FETÖ için “Yeni nesil terör örgütü” tabirini kullanmıştır. Erdoğan, bu örgütün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği 170 ülke için de tehdit olduğunu ifade ederek, “Bu örgüt tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin zihni bir sapkınlık içerisindedir. BM Genel Kurulu'nda temsil edilen ülkeler FETÖ'nün tehdidi altındadır.

FETÖ ile bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” demiştir. FETÖ’nün 15 Temmuz’dan sonra maskesi düşmüştür. Bu ve benzeri örgüt çalışmaları “yeni nesil Terör” olarak nitelendirilmiştir.
 
YORUM EKLE

banner325