Yerel Medya ve Korona Virüs

Kapsam Haber Yazarı Ramazan Çağlar, "Korona Virüsün ontaya çıktığı günden bu güne her türlü riske göğüs gererek sahada çalışmalarını devam ettiren basın mensupları ekonomik olarak desteklenmeyi hak etmiyor mu?" diye sordu.

Kapsam 29.03.2020, 10:43 29.03.2020, 12:42
Yerel Medya ve Korona Virüs

Korona Virüsün ontaya çıkmasından bu güne kadar her türlü riske göğüs gererek sahada çalışmalarını devam ettiren basın mensuplarının ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini belirten kapsamhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Çağlar, Korona virüs öncesinde de ekonomik sıkıntılarla boğuşan internet haber siteleri bugün can çekişir duruma geldiğini belirtti.

Yerel Medyanın Korona virüse yenik düştüğünü belirten Çağlar, "Medya kuruluşları, korona virüsü ile ilgili çok önemli bir görevi üstlenirken, vatandaşı bilgilendirirken ortaya çıkan ekonomik tablo bu kuruluşlarımızı çok zor durumda bırakmaktadır."Korona virüs öncesinde de ekonomik sıkıntılarla boğuşan internet haber siteleri bugün can çekişir duruma gelmiştir. Vatandaşın haber alma hürrüyeti kısıtlanmamalıdır." dedi. 

Yerele Basın Zor Durumda

Çin'de ortaya çıkmasından sonra bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüsün ülkemizde de yayılmaya ve can almaya başlamasıyla birlikte sektörlerin tamamına yakınını da etkilediğini ancak çalışmak zorunda kalan basın mensupları çok daha büyük risk göğüslediğini belirterek, "Yerel basın, periyodik ödemelerini yapamayacak duruma gelmiştir. Vergi, stopaj, SGK primleri gibi ödemeleri bir tarafa, personel maaşları, kira, elektrik, su, ajans abonelikleri, hosting ve diğer zorunlu ödemelerini basın kuruluşları nasıl yapabilecektir? Ödemelerini yapamaz duruma gelen özellikle yerel medya kapılarına kilit vurma durumuyla karşı karşıyadır." dedi.

Belediyeler, vatandaşa seslerini duyuran yereldeki internet sitelerine destek olmamakla birlikte medya kuruluşlarına var olan borçlarını dahi ödememekte direndiklerini belirten Çağlar, "Belediyeler, Özellikle projelerini, hizmetlerini, il ve ilçede gelişen hadiseleri anında vatandaşlara duyuran İnternet Haber Medyasının ayakta kalması için bir çalışma yapmayacak mı Belediyeler yaptıkları hizmeti, bulundukları mahalden çok daha geniş alanlara ve hatta başka illerde ve yurtdışında yaşayan hemşehrilerine de duyurma fırsatını bu yereldeki internet gazeteleriyle yapmıyor mu?" dedi.

YAZININ TAMAMMI ŞÖYLE...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)