2020 Necip Fazıl Ödülleri açıklandı

Necip Fazıl Kısakürek'in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin 2020 yılı kazananları açıklandı.

Kültür Sanat 03.12.2020, 19:20 04.12.2020, 00:10
2020 Necip Fazıl Ödülleri açıklandı

2020 Necip Fazıl Ödülleri açıklandı. 100 yılın en önemli edebiyatçı ve fikir adamlarından biri olan Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in manevi ve kültürel mirasını gündemde tutmak ve geleceğe taşımak gayesiyle düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri’nin 2020 yılı kazananları açıklandı.

Star Gazetesi himayesinde düzenlenen ve Kültür sanat dünyasında büyük yankı uyandıran ve bu sene 7’ncisi gerçekleşecek Necip Fazıl Ödülleri’nde 6 ayrı dalda 7 ödül belirlendi.

Necip Fazıl Ödülleri Jüri Heyeti, Necip Fazıl ödülüne layık görülen isimleri açıklayarak, düzenlenecek bir etkinlik ve törenle sahiplerine takdim edilecek.

Necip Fazıl Ödülleri’nin 2020 Jüri Üyeleri

  • Prof. Dr. M. Fatih Andı
  • Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç
  • Prof. Dr. Turan Karataş
  • Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Özel
  • Necip Tosun

2020 Necip Fazıl Ödülleri’ne layık görülen isimler:

Necip Fazıl Şiir Ödülü: İhsan Deniz; Kendine özgü lirik ve seçkinci bir şiir dilini inşa etmekteki başarısı, şiirleri yanında şiir dergiciliğiyle de edebiyata yaptığı katkı nedeniyle Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü: Sevinç Çokum: İnsan ile eşya arasındaki ilişkileri, değişimin yarattığı açmazları, kaybedilen güzellikleri derinlikli psikolojik, sosyolojik tahliller ve dil yetkinliği ile eserlerine yansıtması nedeniyle Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü: Prof. Dr. Ekrem Demirli: Tasavvuf üzerine kaleme aldığı araştırma eserleri, tahlile dayalı makale ve kitaplarıyla sunduğu ilmî tebliğlerin yanı sıra klasik eserlerden yaptığı tercüme çalışmaları nedeniyle Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Zeynep Arkan: Şiirinde gösterdiği canlılık ve gündelik hayat unsurlarını yenilikçi bir biçemle yakalama başarısı ile Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü: Mahmut Coşkun: Modern hayatın açmazlarını, insan ruhunun karmaşıklığını anlattığı eserlerindeki yüksek gözlem gücü, derinlikli çözümlemeleri ve insan doğasına ilişkin sırları aktarmasındaki başarısı ile Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Prof. Dr. Taha Abdurrahman: İslam düşüncesinin ihyasına yönelik yüksek felsefi çabası, disiplinler arası yaklaşımın yanı sıra geleneksel birikimi dikkate alan Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Necip Fazıl Saygı Ödülü: Cahit Koytak: İlk kitabı İlk Atlas’tan bugüne kadar yayımlanan eserlerinin her biriyle Türk şiirine genişlik, derinlik ve çeşitlilik kazandıran, Türkçeye çevirdiği birbirinden kıymetli eserlerle dilimizi ve kültürümüzü zenginleştiren, edebiyat camiasında gösterdiği sorumlu, ağırbaşlı ve duyarlı duruşuyla örnek bir şahsiyet olan Cahit Koytak, Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu