Antalya Film Festivali’nin son galası: ‘Kümes’

52’NCİ Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda gösterimler Ufuk Bayraktar’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Kümes’in galasıyla tamamlandı. 12 filmin Altın Portakal için yarıştığı festivalde ödüller yarın gece dağıtılacak.

Kültür Sanat 05.12.2015, 00:38 05.12.2015, 00:42
Antalya Film Festivali’nin son galası: ‘Kümes’
Yönetmen Zeki Demirkubuz’un keşfettiği ve ilk oynadığı film ‘Kader’le 43’üncü Antalya Film Festivali’nden ‘Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü’yle ayrılan Ufuk Bayraktar, ilk yönetmenlik denemesi ‘Kümes’le 52’nci festivalde gala yaptı. Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galaya, film ekibi, yönetmen, oyuncu ve senarist Bayraktar ile oyuncu Hasibe Eren katıldı.

Festivalin aynı zamanda ulusal uzun metraj yarışma kategorisinin son gösterimi olan Kümes'te, 1950’li yıllarda, bir dağ köyünde yaşayan dört çocuklu bir ailenin sakin ve huzurlu yaşantısının evin hanımının verem hastalığına yakalandığını öğrendiklerinde sarsılması anlatılıyor. Antalya’nın Korkuteli İlçesi Susuzlar Köyü’nde çekilen filmde Ufuk Bayraktar yönetmenliğinin yanı sıra senarist ve oyuncu olarak da yer aldı. Bayraktar, ilk filminde, Hasibe Eren ve Selen Dolmaç’la birlikte rol aldı.

FİLM SONRASINDA SÖYLEŞİ

Gösterimin ardından film ekibi söyleyişiye katıldı. Yönetmen, senarist ve oyuncu Ufuk Bayraktar, senaryoyu yazarken ailesinden etkilendiğini, kendi anneannesinin de 'kuma' olarak eşiyle evlendiğini, senaryoyu yazmasındaki en önemli etkenin bu olduğunu söyledi. Bayraktar, filmi kafasında 3 yılda kurguladığını ve başka hayatlardan da etkilendiğini anlattı.

Hasibe Eren ise filmin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle yapıldığını belirtti. Kıt kanat imkanlarla film çekildeği için bazı sahnelerin çekiminde zorlandıklarını anlatan Eren, "Antalya'da çekim yapmaktan çok keyif aldık" dedi.

İLK ÖDÜLLER YARIN VERİLECEK

Uluslararası ve ulusal yarışmada 34 ödülün verileceği Antalya Film Festivali’nde ilk ödüller yarın sahiplerini bulacak. Cumartesi akşamı, Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ilk ödül töreninde ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ‘En İyi Kurgu’ ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülleriyle birlikte Behlül Dal Jüri Özel Ödülü, Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü, belgesel ve kısa film kategorilerinde izleyici ödülleri verilecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılacağı ödül törenini oyuncu Ebru Cündübeyoğlu sunacak. Festivalin ilk ödül gecesinde ayrıca Antalya Film Forum’un kazananları da belli olacak.  
Yorumlar (0)