Arkeoloji Yaz Okulu’nun tarih yolculuğu sürüyor

Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Arkeoloji Yaz Okulu kapsamında dünyanın dört bir yanından Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasını yerinde tanımak için öğrenciler buluştu.

Kültür Sanat 27.07.2019, 15:39
Arkeoloji Yaz Okulu’nun tarih yolculuğu sürüyor

Arkeoloji Yaz Okulu’nun tarih yolculuğu Efes ve Assos Antik Kenti’nden sonra Zeugma Mozaik Müzesi ile sürüyor.

Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasını yerinde tanımak için buluşan öğrenciler, Türkiye’deki tarihi yolculuğuna Efes ve Assos Antik Kenti’nden sonra Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi ile gezilerini sürdürdü.

UNESCO dünya listesinde yer alan İzmir Efes Antik Kenti’nde katılımcılar, her bir köşesi tarih kokan antik kentin tarihî buluntuları ve kazı alanlarını yakından inceleme şansı yakaladı.

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı'nı yerinde görme fırsatı yakalayan katılımcılar tarihî dokusu ve kalıntılarıyla antik kentin en çok ziyaretçi alan yapılarından biri olan Celsus Kütüphanesi’nin yapılışı ve özelliklerine hayran kaldı.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin tarihini yerinde öğrenen Arkeoloji Yaz Okulu öğrencileri, müze koleksiyonları içerisinde ön plana çıkan bronz Ares (Mars) Heykeli ve Çingene Kızı mozaiğine yoğun ilgi gösterdi. Her bir eserin dönemi ve tarihi yolcuğu hakkında detaylı bilgi alan katılımcılar, Zeugma'nın simgesi haline gelen “Çingene Kızı”na hayran kaldı.

Geçmiş dönemde İpekyolu'nun önemli bir geçiş noktası olması nedeniyle zengin bir mirasa ev sahipliği yapan şehrin çarşıları ve hanlarını ilgiyle gezen katılıımcılar, Bakırcılar Çarşısı'nda birçok el sanatı esnafının ürettiği el emeği ürünlerin yapılışını yerinde izledi.

Müze ve şehir gezisinin ardından 6000 yıllık geçmişi ile uluslararası çaptadeğer gören Gaziantep mutfağının eşsiz lezzetlerini denemek için yola çıkan katılımcılar, gastronomi şehrinde yöresel yemeklerin tadını çıkardı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)