Alexa

Arvasi'ye Vefa!

Samsun-İlkadım Belediyesi tarafından vefa örneği sergilendi. Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı'nın konferansçı olanak katıldığı Seyyid Ahmet Arvasi konferansını Yazar M.Halistin Kukul anlattı.

Arvasi'ye Vefa!
 Geçen cumartesi akşamı, uzun zamandan beri hasretini çektiğim hârika bir konferans dinledim. Konferans; Samsun Türk Ocağı ve Samsun Ülkü Ocağı'nın katkılarıyla, İlkadım Belediye Başkanlığı tarafından tertip edilmiş.
Bu konferansı dinleyince anladım ki; Başkan Necattin Demirtaş, mûtâd belediyecilik hizmetlerine bir başka vasfı da yükleyerek " kültür belediyeciliği" yolunu açmıştır.

Zîrâ; bir üniversitenin yapması gereken bir faaliyeti üzerine almış ve Türk milletinin öncü fikir adamlarını, bu işin ehli kişilere tevdî ederek tanıtımını sağlamıştır. Bununla şunu demek istiyorum ki ki; konferans, büyük mütefekkirimiz, maârifçi, sosyolog "Seyyid Ahmet Arvasî'nin Dâvâ Adamlığı ve Hizmet Sevdâsı" konuluydu ve konuşmacı da, Türk ilim ve fikir âleminin yakından tanıdığı Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı'ydı.

Bilinmelidir ki; Türk milletine ve insanlığa hizmet veren büyük şahsiyetlerin hatırlanması ve tanıtılması, bir vefâ borcu olduğu kadar, gelecek nesillerimiz adına da vazîfedir. Çünkü; köksüz bir millet asla düşünülemez. YAZININ DEVAMI
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2014, 16:41
YORUM EKLE