Aşık Kemali Bülbül Kimdir, nerelidir?

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet SEVEN, Samsunlu Şair Aşık Kemali Bülbül'ün 9. Vefat yıldönümü (23 Eylül ) nedeniyle kaleme aldığı yazısında, Şairin hayatıyla ilgili dönüm noktalarının altını çizdi.

Kültür Sanat 22.09.2021, 23:59
Aşık Kemali Bülbül Kimdir, nerelidir?

Aşık Kemali Bülbül'ün hayat hikayesini anlatan Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Aşık Bülbül'ün ülkemizde yapılan pek çok festival, şenlik, şölen gibi faaliyetlere katıldığını, yarışmalara girdiğini ve çeşitli “ödül ve dereceler” kazandığını belirtti.

Erzurum Atatürk Üniv., Elazığ Fırat Üniv., Ankara Gazi Üniv., Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nce düzenlenen şenlik ve festivallere; Konya Âşıklar Bayramı’na, Eskişehir Yûnus Emre Kültür ve Sanat Festivali’ne, Kırşehir Ahi Evran Şenlikleri’ne, Âşık Veysel’i Anma Günü’ne, Gülhâne Şenlikleri’ne, Sultanahmet Şenlikleri’ne, Antalya Altın Portakal Festivali’ne, Mersin Silifke Festivali’ne; Kocaeli, Kastamonu, Çankırı, Adıyaman, Amasya, Adana gibi illerde ve pek çok çevre ilçede yapılan toplantılara iştirak etti; yarışmalara katıldı ve dereceler aldı.

Aşık Kemali Bülbül Kimdir?

İsterseniz Aşık Kemali Bülbülü, Ali Kayıkçının hazırladığı “Dünden Bugüne Samsunlu Şairler ve Yazarlar' isimli kitabında yer alan biyografisini okuyarak tanımaya başlayalım:

"Samsun Kavak İlçesine bağlı Kozansıkı Köyü’nde, 1928 yılında dünyaya geldi. Annesinin adı Zekiye, babasının adı ise Recep’tir.

Maddî imkânsızlıklar sebebiyle ilkokuldan sonra öğrenim göremedi. İlkokulu bitirdikten sonra Samsun’da, çeşitli gazete ve matbaalarda işçi olarak çalıştı. 1948 yılında askere gitti. Askerlik dönüşü (1950) bir süre İstanbul’da kaldı. Orada da bazı işlere girip çıktı.

Ocak 1951’de İstanbul’da “Torun” adlı bir mizah gazetesi çıkardı. Akabinde de tekrar Samsun’a dönerek burada “Vicdan Sesi” isimli bir gazete daha çıkardı (1952). Bu gazete ile yalnız Kavak ve Samsun’un değil, bütün bir Karadeniz Bölgesi insanının duygu ve düşüncelerini dile getirmeye çalıştı. 4 yıl süre ile bu gazeteyi neşretti. Bu arada (1951-52) yıllarında “Büyük Cihat” gazetesinin 22 inci sayıdan kapanışına kadar “Yazı İşleri Müdürlüğü”nü yaptı. DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)