Asım İşler Kimdir?

Asım İşler’in “Yaşam ve Güç” Sergisi Arts Club İstanbul’da sanatseverlerle buluştu.

Kültür Sanat 05.10.2021, 16:32
Asım İşler Kimdir?

Paris’te yaptığı eserleri 1974 yılında Londra'da bulunan Victoria and Albert Museum, Bibliotheque National de Paris gibi önemli müze ve kurumların koleksiyonlarına girmiş ressam Asım İşler’in “Yaşam ve Güç” Sergisi Arts Club İstanbul’da sanatseverlerle buluştu.

Yeşim Alemdar Manav ve Berna Ülger’in sahibi olduğu, kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sağlayan ve plastik sanatlardan tarihe, kişisel gelişimden klasik müziğe, felsefeden fotoğrafa kadar birçok alanda eğitim ve seminer düzenleyen Arts Club İstanbul, kültür sanat etkinlikleriyle sanatseverlerle  buluşmaya devam ediyor.

Asım İşler Kimdir?

Türk resim sanatına soyut dışavurumcu tarzda büyük boylarda ürettiği yapıtlarla damgasını vuran Asım İşler, İlk kişisel sergilerini; 1970 yılında Devlet Avrupa konkurunu kazanarak 4,5 yıl ihtisas yaptığı Paris’te, Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde Dayez, Grenier, Cremonini ile boya resim, gravür ve litografi eğitimi aldıktan, dünyaca ünlü gravürcü  S.W. Hayter’in “Atelier 17’”sinde modern gravür tekniklerini öğrenip,  Sorbonne Güzel Sanatlar Akademisi’nde doktora çalışmalarını yaptığı, 1974 yılında açtı.

İşler, “Galeri FIAP” Paris ve “Cité International Des Arts” Paris’de gerçekleştirdiği tuval ve gravürlerini sergilediği bu ilk kişisel sergilerinin afişlerini bizzat kendisi S.W. Hayter’in “Atelier 17”sinde hazırlamış olan sanatçı, yapıtları aynı yıl Victoria and Albert Museum-Londra, Bibliothèque Nationale de Paris’e satın alınmış Türk ressamımızdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)