Yandex Metrika

BİLGE SOKRATES AKTİF FELSEFE MANİSA'DA

Yeni Yüksektepe Manisa Temsilciliğinde üyelerin hazırlayıp sunduğu “Sokrates’in Savunması” tiyatral konferans Manisalıların yoğun ilgisini çekti.

 BİLGE SOKRATES AKTİF FELSEFE MANİSA'DA
15 Nisan 2014 Salı 01:31

Yeni Yüksektepe Manisa Temsilciliğinde üyelerin hazırlayıp sunduğu “Sokrates’in Savunması” tiyatral konferans Manisalıların yoğun ilgisini çekti.

Etkinliğin başında hayatı ve yaşadığı üç kriz anlatıldı: ”Birinci kriz; o dönem soylu ve zengin bir ailenin oğlu olan Alcibiadle yakışıklı, yetenekli ve zeki bir gençtir. Bu genç yirmi yıl boyunca Sokrates’in öğrencisi olur. Ne var ki hocasından ayrıldıktan sonra iktidar şan ve şeref peşine düşerek Sokrates’in ters bir gölgesi haline gelmiştir. Bu deneyimle Sokrates bir kişi gelişmeyi reddediyorsa en yüksek erdem ve eğitimin sonuçsuz kaldığını anlar. Aşk ve erdem asla aktarılamaz…

“İkinci kriz: Delf Kehaneti; En bilge kişinin Sokrates olduğunun söylenmesi üzerine nasıl olup da en bilge olduğuna akıl sır erdiremez ve yolculuklara çıkarak, alanlarında en usta denilen kişilere sorular sorarak cehaletlerini ortaya çıkarır. En sonunda anlar ki hiçbir şey bilmediğini bilen tek kişidir. Onu farklı kılan cehaletinin farkında olmasıdır. Cehaletini kabul etmek bilgelik aşkının kapılarını açar.”

“Üçüncü Kriz: Mahkeme; Edindiği pek çok düşman nedeniyle iftiraya uğrar ve ölüm cezasına çarptırılır. Karısı “Sokrates seni haksız yere öldürüyorlar” diye ağlarken “Ne yani haklı yere mi öldürülseydim” yanıtını verir. Kaçma fırsatı varken bunu tercih etmez. Son anına kadar öğrencilerine ders vermeye devam eder.”

Annesi ebe olan Sokrates aynı mesleği yaptığını söyler: “Annem bedenleri doğurtuyor ben de ruhları ” Her zaman doğru sorular sorarak aklı doğurtma yöntemini kullanmıştır.

Hayatının ve fikirlerinin anlatımının ardından Sokrates’in son anları tiyatral bir şekilde canlandırıldı. Etkinlik sonunda, çiçek sunan Emel Tokuyan “İnsanlar ölür fikirler ölmez. Sorguladığımız ve cevaplar aradığımız ölçüde özgür ve güçlü bireyler olmamız; bulduğumuz gerçeklere uygun yaşadığımız ölçüde hayatımızı kalitelendirmemiz mümkün. Bu nedenle felsefe ile kendini tanıma macerasına ve sosyal sorumluluk projelerimizde yer alarak dünden daha iyi yarınlara adım atmaya herkesi davet ediyoruz”dediİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.