Alexa

'Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi Okur-Yazar Buluşmaları' konferansı

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube tarafından  “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi Okur-Yazar Buluşmaları” kapsamında Şair –Yazar Hayati İNANÇ ile konferans gerçekleştirildi.

'Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi Okur-Yazar Buluşmaları' konferansı

Hayati İNANÇ tarafından sunulan “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi Okur-Yazar Buluşmaları” konferansı İlkadım Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube tarafından düzenlenen konferansa  Samsun Valisi Osman Kaymak, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, projeye dahil olan öğrenciler ve rehber öğretmenler katıldı.

“Hayata Şiirden Bakmak” teması ile sunulan konferans öncesi Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız açılış konuşması yaptı. Başkan Yıldız konuşmasında; “Bir Bilenle Bilge Nesil projemizin okur-yazar buluşmaları kapsamında çok kıymetli hocamız Hayati İnanç beyefendi ile  bir araya geldik. Geçen yıl 1520 öğrencimiz ve 165 öğretmenimiz ile gerçekleştirdiğimiz projemizi bu yıl 17 ilçemizde 1600 öğrenci ve 200 öğretmenimizin rehberliğinde 4 kitap okuyarak gerçekleştiriyoruz. Geçen sene siz kıymetli gençlerimiz ile Nurullah Genç hocamızı buluşturmuş, bu sene de çok kıymetli hocamız Hayati İnanç beyefendiyi şehrimize davet ettik. Kendisi bizleri kırmayarak onur konuğumuz olarak şehrimize teşrif ettiler" dedi.

“Can Veren Pervaneler” adı altında konferanslar veren Hayati İnanç, İstanbul kütüphanelerinde yarım asır ömür tüketen Tarihçi Arnold Toynbee, kendisine bu kadar zaman İstanbul kütüphanelerinde ne aradınız diye soranlara “ Şair Baki’nin memleketinde olmak yetmez mi” diyerek cevap verdiğini belirtti. 

Özellikle gençlere hayat ölçüsü olacak tavsiyelerde bulunan Hayati İnanç, Divan Edebiyatı şairleri Fuzuli, Baki, Nabi ve Necip Fazıl KISAKÜREK’ten beyitler dile getirerek, “Beden bir kapsüldür, ölüm ruhun beden kapsülünden ayrılmasıdır. Sonsuz hayat garanti, esas mesele o hayatın saadet mi, felaket mi olacağı. Ölüm olmazsa dünya çekilmez. Ölüme çare arayanlar boşuna zahmet çekmesinler. ‘Ölüm güzel şey budur perde ardından haber, Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber’, ‘Ölüm ölene bayram, bayrama sevinmek var, Oh ne güzel bayramda tahta ata binmek var.’ , ‘Ebedi gençlik ölüm desem kimse inanmaz. Taş ihtiyarlar, selvi çürür, ölüm yıpranmaz.’” dedi.

“Arapça ilim dilidir, Farsça sohbet dilidir, Türkçe ise devlet dilidir. Diğer bir ifadeyle Arapça Ulemanın dilidir, Farsça Evliyanın dilidir Türkçe ise Ümeranın dilidir. Biz bu üç dili bir araya getirerek muhteşem bir kültür ve medeniyet tesis ettik.” ifadelerini kullanan Hayati İnanç, Annelikten daha kutsal bir görev olmadığını ifade etti ve "Cennet ne kadınların ne de erkeklerin ayakları altında değil annelerin ayakları altındadır" diyerek anneliğin kutsal bir vazife olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dünyada en ağır, en zor, en vazgeçilmez iş anneliktir. Her evlat bir annenin eseridir, karşınızda okuma-yazma bilmeyen bir annenin ve ilkokul mezunu refikam hanımefendinin eseri olarak bulunuyorum. 20 yaşıma kadar anamın eline baktım, ondan bu tarafa 40 yıldır hanımın eline bakıyorum, tam bir zavallıyım. Eğer bir gün tatil yapacağım dese karşınıza çıkamazdım. 58 yaşımı doldurdum, annelikten daha ağır iş görmedim" 
    

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 22:49
YORUM EKLE

banner331