Caca Bey büyük ilgi gördü!

Türkiye’nin bilgi yarışması 3’te 3, yayınlanan son bölümüne tarihi karakterler damgasını vurdu.

Kültür Sanat 02.06.2021, 23:26 02.06.2021, 23:45
Caca Bey büyük ilgi gördü!

Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün yorumlarıyla renk kattığı yarışma, Pelin Çift’in sunumuyla izleyicisiyle buluşuyor. 

15.000 liralık üçlemenin ilk sorusunda Tarih Sahnesi’nde Selçuklular döneminin önemli devlet adamlarından biri olan ve “Devlet işlerinde Türkçe konuşmayı, yazışmalarda Türkçe kullanmayı seçtim.” diyen Caca Bey, Türkiye’nin uzay yolculuğunda Türkiye’den gidecek ilk astronota verilmesi önerilen isimlerden biri olmuştu. Kırşehir’de medrese ve rasathanesiyle tarihe ve bilime önemli katkılarda bulundu. “Selçuklular Dönemi'nde Kırşehir emirliği de yapmış olan Türk devlet adamı kimdir?” sorusuna doğru yanıt veren Korkmaz, yarışmaya devam etti.

50.000 lira değerindeki “Kamboçya'da 67 mayın ve patlayıcıyı imhasını sağladığı için "cesaret madalyası" ile ödüllendirilen canlı hangisidir?” sorusunda yardım aldığı Prof.Dr. Tufan Gündüz, yarışmacının arada kaldığı seçeneklerden biri olan “köpek” seçeneğini eledi. Köstebek ve fare şıkları arasından doğru cevap olan “fare” seçeneğini seçen Dilan Korkmaz, yarışmadan çekilerek 50.000 lira kazandı.

Türkiye ve dünyanın önemli karakter ve olaylarının canlandırıldığı Tarih sahnesi bölümünde bu hafta, Cezayir’de Fransa’nın yaptığı katliamı anlatan Cezayirli bir kadın, Türkçe’nin devlet işlerinde kullanılmasına öncülük eden Caca Bey ve Hollywood film tarihinde bir filmin başından sonuna kahraman olarak kalan ilk Asyalı Bruce Lee usta oyuncular tarafından canlandırıldı.

“Ben hiç kimseyim. Adımın bir önemi yok” diyen Cezayir’de Fransız soykırımı sırasında yaşayan bir kadının canlandırması izleyenler tarafından sosyal medyada büyük ilgi gördü. Sağlık Yönetimi doktorası yapan Meral Timurtaş’ın sorularından biri olan canlandırmada “2,5 milyon insan, toplama kamplarında tecrit edildi. Koloneller kendi çetelerini kurup, kasap gibi insan kestiler. Uluslararası hukuk neredeydi? Fransa'nın o çok övündüğü insan hakları neredeydi? Barış elçileri, adalet, hak neredeydi? İnsanlığa dair tek bir şey yoktu orada. O kadar rahatlardı ki tecavüz ettikleri kadınlarla fotoğraf çektirdiler. Teslim olmuş sivilleri öldürürken filme kaydettiler. Babalara oğullarına yapılan işkenceyi izlettiler. Hapse giren hiç kimse canlı çıkmadı. Denizin dibi ayağına taş bağlanmış cesetlerle dolu. Ama hiçbir zulüm bizi toprağımızdan koparamadı. İslam dinim, Arapça benim dilim, Cezayir benim vatanım!” sözleri ekran başındaki izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Canlandırmanın ardından sorulan “Fransa'nın 8 Mayıs 1945'de Cezayir'de yaptığı katliam hangi isimle anılmaktadır?” sorusunda Sétif ve Guelma, Srebrenitsa ve Arakan şıklarında kararsız kalan yarışmacı Meral Timurtaş, Sétif ve Guelma cevabından emin olmadığını söyleyerek yarışmadan çekildi. Böylece, daha önce barajı geçtiği 5.000 liranın yarısı olan 2.500 liralık ödülle yarışmayı tamamladı.

EFSANE OYUNCU BRUCE LEE’NİN BAŞARISININ SIRRI…

Küçük yaşlarda babası sayesinde tanıştığı KungFu’ya kendi yorumunu katan, ABD’de felsefe eğitimi alan Bruce Lee’nin canlandırıldığı bölüm izleyenleri 80’li yıllara götürdü. Basitlik, hız ve gücü birleştirdiği “durduran yumruk” tekniğiyle tanınan Lee, Hollywood film tarihinde ilk kez bir filmin başından sonuna kahraman olarak kalan ilk Asyalı oyuncu. aBruce Lee başarısının sırrını şöyle anlattı: “Çok basit. Zihnini boşalt. Formsuz ol. Su gibi. Suyu bir bardağa koyduğunuzda su bir bardak olur. Bir şişeye koyduğunuzda bir şişe olur. Su akabilir ve parçalayabilir. Sen su gibi ol dostum.”

“Dövüş sanatları ustası da olan ünlü Amerikalı sinema oyuncusu kimdir?” sorusuna Sevimli, Bruce Lee cevabını vererek devam etmek istediğini söyledi. 

Sevimli, “14 yaşında tahta geçen, 14 yıl saltanat sürmüş ve Osmanlı padişahlarının 14’üncüsü olan padişah hangisidir?” sorusunda Prof.Dr. Tufan Gündüz’den yardım alarak “I. Mustafa seçeneğini eledi. Diğer iki seçenekten doğru olan I. Ahmet yerine, III. Mehmet diyen yarışmacı ödül kazanamadan yarışmayı tamamlamış oldu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)