Çiftçi Kadınların 'Görünmeyen Güç' Hikayesi Başlıyor

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde Kadınların Görünmeyen Gücünü göstermeye çalışan Görünmeyen Güç Belgeseli yayınlanacak.

Kültür Sanat 15.10.2020, 11:59 15.10.2020, 13:27
Çiftçi Kadınların 'Görünmeyen Güç' Hikayesi Başlıyor

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde Görünmeyen Güç Belgeseli yayınlanacak. Çarşamba Kadın Çiftçileri Derneği Başkanı Mükafat Doğan Gümüş: "Çiftçi Kadınlarımızın 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü Kutluyoruz." ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

"Tarımda kadın emeğinin azımsanmayacak kadar büyük olduğunu, evi, ev ekonomisini kadının çekip çevirdiğini bir kez daha duyduğumuz belgeselimiz de yer alan kadınlarımıza teşekkür ederiz. Bölge kadınlarının çoğunluğunun ortak sorunu olan emeğin değere dönüşmemesi, hayat şartlarının zorluğu, güvencesiz çalışmak gibi dertlerin derya olduğu hayat hikayelerini sizlerle buluşturmak, toplumsal değer görmek, sağlanan faydanın açığa çıkmasını hedeflemekti niyetimiz. Üretiyor, değer yaratıyoruz. Mesai kavramının olmadığı, uykunun bile değersiz olduğu, COVİD-19'un etkilerinin ve ağırlaşan geçim derdinin kırsalda küçük ölçekli kadın çiftçilerce dile getirildiği belgeselimiz umuyoruz ki hak ettiği değeri görerek bir şeyleri değiştirebilir. Toprağı bir nakış gibi işleyip, parlatan emekçi Çiftçi Kadınlarımızın 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü Kutluyoruz.

AB Sivil Düşün Programı Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği Kapsamında Çekilen "Görünmeyen Güç" isimli Belgesel tanıtım filmi yayınlandı. Mükafat Gümüş konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kadın dediğiniz tarlada, bahçede, ağılda, tarımda, evde, mutfakta, çocuk bakımında, temizlikte çalışır. Liste böyle uzarken, günde 14-15 saat, 365 gün görünmeden çalışmaya devam eder. Üretir, elinden geldiğince katma değer yaratır. Ancak tüm bunları yaparken kayıt dışı, sosyal güvencesiz, mülksüz, gelirsiz çalışır. Bölgemizde yaşayan ve hayatları ile dikkat çeken ve örnek olması gereken 3 çiftçi kadının 1 tam gününü konu alan ve hayat hikayelerine yer verilen aynı zamanda COVİD-19 sürecinde değişen hayatlarını zorluklarını, mücadelelerini anlatan belgesel film yakında yayında.

Bu ''Belgesel Film'' Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Çarşamba Kadın Çiftçiler Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık