Dede Korkut Şölenleri devam ediyor

22.’si düzenlenen Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni devam ediyor.

Kültür Sanat 13.07.2016, 22:04 14.07.2016, 00:01
Dede Korkut Şölenleri devam ediyor
Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni, düzenlenen etkinliklerle devam ediyor.

Bayburt Üniversitesi’nde düzenlenen Bayburt Taşı konulu panelin ardından etkinlikler Bayburt’un Merkez’e bağlı Masat Köyü’nde bulunan Dede Korkut Türbesi ve Bayburt Merkez Dede Korkut Caddesi üzerinde bulunan Dede Korkut Heykeli’ne çelenk bırakılmasıyla devam etti.

Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun ve Samsun Canik Belediye Başkanı Osman Genç tarafından çelenk bırakılmasının ardından şölenlere katılacak folklor ekipleri tarafından kortej oluşturuldu. Buradan daha sonra halk oyunları ekiplerinin gösterilerini sergileyeceği Hükümet Meydanı’na geçildi.

Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirilecek program öncesinde Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu ve Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş birer konuşma yaptı.

Vali Ustaoğlu, konuşmasında Bayburt’a hizmet etmekten onur duyduğunu belirterek, Dede Korkut’un tüm Türk dünyası tarafından bilinen önemli bir tarihi kişilik olduğunu dile getirdi. Bayburt’un bu kültürel mirasa bu yolla sahip çıkmasından son derece memnun olduğunu ifade eden Vali Ustaoğlu, şunları kaydetti:

“Şölenler gurbet ile sılanın buluşmasına vesile olurlar. Ortak bir geçmişi yaşayan ve ortak bir gelecek ideali taşıyan insanların kaynaşmasını sağlarlar. Onun için Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri sadece Bayburt’un kültür ve sanat hayatına katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sıla ile gurbet arasında bir köprü kurmaktadır. Bu köprünün temellerini daha da sağlamlaştırmak ve bu köprünün üzerinde selamlaşmalara vesile olabilmek için daha fazla çaba göstermek hepimizin görevi olmalıdır.”

Dede Korkut Şölenleri’nin geçmişten ilham alan ve bu geçmiş üzerinden Türk dünyasını birleştirme potansiyeli olduğuna dikkat çeken Vali Ustaoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Huzurun, kardeşliğin, vatana ve millete sadakatin en güzel örneklerini vermiş olan Bayburt, bu kadim geleneğiyle Vatan için gerektiğinde harç olmuş birleştirmiş, gerektiğinde tuğla olmuş inşa etmiştir. Dede Korkut’un 'boy boylayıp soy soyladığı' bu topraklar, Celali, Hicrani, Zihni gibi toplumsal hafızamıza nakşeden nice değerler yetiştirmiştir. Mutlulukla ifade etmeliyim ki; Bayburt bu geleneğini de devam ettirmektedir. Başta Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal olmak üzere Devlet yönetiminde, ilim, kültür ve sanat hayatında pek çok Bayburtlu hemşerimiz önemli hizmetler veriyorlar. Dolayısıyla Bayburt'un yarını İnşallah çok daha güzel olacak.”

Belediye Başkanı Mete Memiş ise konuşmasında Dede Korkut’un Türk kültür tarihinin vazgeçilmez bir şahsiyeti olduğuna vurgu yaptı. Dede Korkut eserlerine entelektüel çevreler tarafından gösterilen ilgiye atıfta bulunarak sürdürdüğü konuşmasında Başkan Memiş şu sözlere yer verdi: “Biz bu kadim şehrin evlatları olarak bu kıymetli şahsiyeti, Türk dünyasının kültür ve edebiyatına yön veren Dede Korkut’u hem bugünkü nesillere tanıtmak hem de geleceğe aktarmak adına yapılması gereken bize düşen ne varsa bunların yapılması gerekir.

Şunu unutmayalım geçmişini tanımayan ve doğru öğrenememiş olan nesiller geleceğe doğru istikametlerini kararlı bir şekilde devam ettiremezler. Geleceğimizi doğru inşa etmek en önemli değerimiz olan kültür değerimiz Dede Korkut’u da geleceğe aktarmak zorundayız. Bunun için bu yıl 22.’sini düzenlediğimiz Uluslar arası Dede Korkut Şölenlerimizin hem şehrimize hem de tüm Türk dünyasına hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Konuşmaların ardından yurt içi ve yurt dışından şölenlere katılan folklor ekipleri gösterilerini sundu. Protokol üyeleri daha sonra ikramiyeli balonları uçurdu. Şölen programı akşam yapılacak etkinliklerle devam edecek.

Yorumlar (0)