Dedem Korkut Kimdir, Hikayeleri Nedir?

Dede korkut'un Türk Tarihinde ki hikayeleri meşhurdur. Öğretici niteliğinde olan Dede Korkut hikayeleri dilden dile dolamaktadır. Dede Korkut, Göçebe Türkler’in yüceltip kutsallaştırdığı, bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini iyi bilmektedir.

Kültür Sanat 27.07.2021, 23:57 28.07.2021, 00:33
Dedem Korkut Kimdir, Hikayeleri Nedir?

Dede Korkut kimdir, nerede yaşamıştır, kaç yaşında vefat etmiştir? hep merak edilmektedir. Dede Korkut'un hayatı her Türk insanının ilgisini çekmektedir. Kapsam Haber yazarımız Ulviye Karataş, çok kısa olarak Dede Korkut hikayelerinden bir derleme yaparak ilgi çekici hale getirdi. Peki, Dedem Korkut kimdir?

DEDE KORKUT KİMDİR?

Dede Korkut, Göçebe Türkler’in yüceltip kutsallaştırdığı, bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen biridir. Hayatı hakkında tarihî kaynaklardaki bilgiler farklılıklar göstermektedir. Kimi kaynaklara göre, Oğuzlar’ın Kayı boyundan, kiminde Bayat boyundan olduğu söylenmektedir. Saltukname’de Dede Korkut Osmanlılar’la aynı soydan gösterilir ve Osmanlılar’ın soyu Oğuzlar’la birlikte İshak peygamberin oğlu Îs’e bağlanır. Halk rivayetlerine göre Dede Korkut aydın, berrak gözlü dev kızından dünyaya gelmiştir.

İslâm’dan önce yaşamış olmakla birlikte menkıbelerde İslam peygamberinin zamanına da yetiştiği söylenmektedir.  295 yıl yaşadığı rivayet edilen Dede Korkut'un Oğuz hükümdarlarına vezirlik yaptığından da bahsedilmektedir. Kimi kaynaklara göre Oğuz hanlarının onuncusu olan Kayı İnal Han’ın başmüşaviridir. kimine göre ise on dördüncü han olan Kanlı Yavguy’ın müşavirlik yapmıştır. Bir menkıbeye göre Kayı İnal Han Muhammed devrine Müslüman olmuş ve Dede Korkut’u Peygamber’e elçi göndermiştir. 

Şamanizm kökenli bir menkıbeye göre Kırgız şamanlarına kopuz çalmayı ve türkü söylemeyi öğretmiş olan bir şamandır. Kazak halkı arasında bir Müslüman Kazak ermişi olarak tanınmaktadır. Ülkemizde Dede Korkut'u anma törenleride düzenlenmektedir. Her yıl Bayburt'ta "Uluslararası Bayburt Dede Korkut Kültür Sanat Şöleni" düzenlenmektedir.

Ulviye Karataş Makalesinde, Dede Korkut hikayelerinin özetine şöyle başlıyor:

Hanlar Hanı olan Kamgan oğlu Han Bayındır yılda bir kere büyük bir ziyafet düzenler. Oğuz beylerini konuk eder. Oğlu olanı ak otağa, kızı olanı kızıl otağa, kondurur. Oğlu kızı olmayanı kara otağa alın der. Altına kara keçe döşeyin. Önüne kara koyun yahnisinden getirin, yerse yesin yemezse kalksın gitsin der. Oğuz beyleri toplanmaya başlarlar. Oğlu kızı olmayan Dirse Han adında bir bey kırk yiğidini alıp ziyafete gelir. Dirse Han karşılanıp kara otağa konur. Altına kara keçe sererek kara koyun yahnisinden getirilir. Dirse Han bunun sebebini sorar. DEVAMI...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442