DİN KÜLTÜR İLİŞKİSİ...

Manisa Büyükşehir Belediyesi, aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında, Demirci’de “Din Kültür İlişkisi” adlı bir söyleşi programı gerçekleştirdi.

Kültür Sanat 08.11.2014, 18:44 08.11.2014, 18:53
DİN KÜLTÜR İLİŞKİSİ...

Manisa Büyükşehir Belediyesi, aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında, Demirci’de “Din Kültür İlişkisi” adlı bir söyleşi programı gerçekleştirdi. Demirci Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun da katıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, “Din Kültür İlişkisi” adlı söyleşinin konuşmacılığını Dokuz Eylül Üniversitesi (DEU) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Mustafa Yıldırım yaptı. Demirci Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Yunusemre Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu, Büyükşehir Belediyesi Demirci Koordinatörü Kazım Aysan, yetkili müdürler, davetliler ve çok sayıda Demircili vatandaş katıldı. Söyleşi, programın sunumunu yapan Hüseyin Köroğlu’nun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun’u konuşma yapmak üzere kürsüye davet etmesiyle başladı. Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun, “Büyükşehir Belediyesi olarak her ilçemize hizmet götürmeye çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerin vatandaşlarımıza ulaşması için öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün büyük gayret içerisinde çalıştığını bilmenizi isterim” diye konuştu.

İslam onu benimseyen kültürlerle kaynaşıyor

Konuşmaların ardından Prof Dr. Mustafa Yıldırım söyleşisinde Din ve Kültür ilişkisinin çok kapsamlı bir konu olduğunu insanların yaşayış şekillerinin benimsedikleri dine karıştığını ve Arap kültürünün Türk kültürü ile arasındaki farkların aynı dini benimsemiş olmalarına rağmen çok büyük farklılıklar taşıdığını vurguladı. Yıldırım, “İslam dinini doğru yaşamak için, ilişkisi olduğu kültüre bakmak gerekir. Dünya üzerinde İslamiyeti benimsemiş ama çok farklı kültürleri olan coğrafyalar var. Türk Kültürü’nün Arap Kültürü ile birçok noktada benzerlikler taşıdığını söylemek çok zor. Kısacası İslam onu benimseyen toplumların kültürü ile kaynaşıyor ve farklı yaşanıyor” diye konuştu.

Profesöre çiçek takdim edildi

Söyleşinin ardından sahneye davet edilen Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Uzun ve protokol üyeleri, Mustafa Yıldırım’a konuşmalarından dolayı teşekkür ederek, içinde Manisa’ya özgü ürünlerin bulunduğu hediye paketi ile çiçek takdim etti.

Yorumlar (0)