Gelinlikler İle İlgili Bilmedikleriniz

Gelinlik, genel olarak yeni evlenen kız tarafından düğün gününe mahsus giyilen özel bir kıyafet olarak bilinmektedir. Gelinliğin hayat boyunca bir defa giyilmesi Gelinliği çok kıymetli hale getiriyor.

Kültür Sanat 05.03.2017, 02:19 14.03.2017, 19:42
Gelinlikler İle İlgili Bilmedikleriniz

Gelinlik nedir? Gelinlik Neden Beyazdır? Gelinlik neden giyilir? Gelinlik bir moda mıdır? Gelinlik kültürlere göre değişir mi? Gelinlik kim tarafından ne zaman çıkmış? Bu ve benzeri sorular hep aklımıza takılmıştır.  

GELİNLİK NEDİR?


Gelinlik, Genel olarak yeni evlenen kız tarafından düğün gününe mahsus giyilen özel bir kıyafettir. Veya başka bir tabirle; GELİN tarafından nikah esnasında giyilen özel bir giyisidir. Rengi, biçimi ve önemi dine veya kültürüne göre değişiyor. Ançak genel olarak dünyada gelinlikler birbirine benzemektedir. Gelinliğin rengi ise genellikle beyazdır.

GELİNLİK NEDEN BEYAZDIR?


Gelinliklerde beyaz renk olması 16. yüzyılda başlamıştır.  Kraliçe Viktorya beyaz gelinlik giymekte ısrar etmiş ve beyaz gelinlik giymiştir. Beyaz gelinliğin popülerliği  artarak gelenek haline gelmiştir. Daha sonraları, İngiliz ve Fransız yazarlar beyaz rengin anlamını ifade ederek, makaleler, hikâyeler ve romanlar oluşturmaya başlamışlar. Resimler çizilmiş,temsiller oluşturulmuş, tiyatro ve sınamalar yapılmıştır. Nihayet, Beyaz rengin masumiyeti simgelediği dillendirilmiştir. Ayrıca; bekâret, evlilik için vazgeçilmezdi. Beyaz gelinliğin ise bunu temsil ediyordu. Yani beyaz gelinlik masumiyetin yanı sıra bekaretin bir simgesi olmuştu.

BEYAZ GELİNLİK TÜRKLERİN İCADI MIDIR?


Beyaz gelinliği 1898 yılında  Kemalettin Paşa ile evlenen 2.Abdulhamid’in kızı Naime Sultan giydiği de belirtilmektedir. Beyaz gelinliğin ilk defa Osmanlı sarayında giyildiği ve sonradan yaygınlaştığı 20. Yüzyılda ise bütün milletlerin kabul ettiği bir giyecek çıktı ortaya. Yani bu iddia ve rivayete göre;  Gelinlik ilk defa Türk toplumundan dünyaya yayılmış bir gelenek haline gelmiştir.

GELİNLİK NEDEN GİYİLİR?


Gelinlik kelimesinin İngilizce karşılığı "bridal" kelimesi, Orta Çağ zamanlarında yapılan evlilik merasimlerinde ortaya çıkmıştır. Gelinlik, yeni bir hayata başlangıç, Yeni bir dünyaya ilk adım, kızlıktan kadınlığa bir geçiş, “bekârlığa evlada, evliliğe merhaba” olurken damatta gelinde ilk defa giyeceği elbiselerle düğün merasimine çıkar. Bu elbiselerin adı ise: gelinlik ve damatlık olarak bilinir. Gelinliğin genel olarak beyaz ve damatlığında genel olarak siyah olması ulusal hale gelmiştir. İşte gelinlik özel bir gün olduğu için giyilmektedir.

GELİNLİK MODASI


Her gelin güzel gözükmek ister. Bütün gelinler çağın modası haline gelmiş modellenmiş veya tasarlanmış gelinlikleri tercih eder. Reklamların büyük ölçüde etkisi vardır buna. Moda aslında bir para kazanma aracıdır. Ancak, hiçbir gelin bunları dinlemek istemez ve ille de gelinlik giymek ister. “En güzel gelinlik” kendisinin olmasını ister. “En güzel gelin ben olmalıyım” diye düşünür.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)