Alexa


Güldestan yeniden sahnede

2009-2010 sanat sezonunda Samsun’da sahnelenen ve seyirciden gördüğü yoğun ilgi nedeniyle uzun süre kapalı gişe oynayan Güldestan balesi, 12 Aralık Pazartesi akşamı saat 20.00’de yeniden sahnelenecek.

Kültür Sanat 10.12.2016, 14:36 12.12.2016, 01:24
Güldestan yeniden sahnede
Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile beraber yaptığı ve o günden bu güne pek çok sahnede hayat bulan Güldestan; Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, Fransa, Kıbrıs gibi ülkelerde de sahnelenmiş ve yoğun ilgi görmüştü.

Türk dans repertuvarının özgün Türk eserlerinin başında gelen ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi olarak hayata geçirilen Güldestan, türünün ilki olma özelliğini taşıyan bir prodüksiyon.

Reji ve koreografisi Beyhan Murphy’e ait olan eserin müzikleri Mercan Dede’ye ait. Dekor tasarımı Işın Mumcu, kostüm tasarımı İsmail Dede tarafından yapılan eseri Arkın Zirek sahneye koyuyor. Işık tasarımı Michael Odam’a ait olan eserin ışık adaptasyonunu ise Beyhan Murphy ve O. Murat Yılmaz gerçekleştirdi.

Güldestan’da sosyokültürel bağlamda geçmişle ilgili birçok konu yer alıyor. Bölümler arasında, göçebe toplumdan gelmekle ilgili olarak toprak, kadın ve erkek olgularının hem geçmişte hem de günümüzde hicivsel bir anlatımla işlenmesi ve geleneksel ‘sema’ ayininden esinlenen mistik bir bölüm bulunuyor ve en kıymetli çiçek olan “gül”ün, en kıymetli varlık olan “insan” da yansıması var.

Samsun Devlet Opera ve Balesi, 19 Kasım’daki prömiyerin ardından 12 Aralık Pazartesi saat 20.00’de Güldestan yeniden seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

 
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P