Alexa

Halk operayı sevdi...

7'den 70'e herkese hitap edecek türde eserleri sahneleyen Ankara Devlet Opera ve Balesi, 3,5 ayda 50 bin seyirciye ulaştı.

 Halk operayı sevdi...
banner327
  Repertuvarını yenileyen ve çoğunluğu yerli, 7'den 70'e herkese hitap edecek türde eserleri sahneleyen Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB), 2013-2014 sanat sezonunun ilk yarısını kapsayan 3,5 ayda 50 bin seyirciye ulaştı.

Ekim ayında "perde" dediğinde 15 bin izleyici sayısını aşarak cumhuriyet tarihinin en yüksek açılış rakamlarını gören ADOB, sezonda sahnelediği eser ve konserlerle sanatseverlerin büyük ilgisiyle karşılaşıyor.

ADOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aykut Çınar, AA muhabirine, 2013 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Geçen yıl göreve geldiğinde repertuvarın hazır olduğunu ancak bu yılki programı ekibiyle oluşturduklarını belirten Çınar, daha fazla insana ulaşmak amacıyla herkesin sevip beğenebileceği farklı tarzlarda eserleri programa aldıklarını dile getirdi. 

Böylece 2013-2014 sezonunda Ankara'da yaşayan büyük, küçük herkese ulaşabildiklerini anlatan Çınar, "Her ay 30'a yakın opera, bale, operet eserleri, modern dans gösterileri ve konserlerle Ankaralılar buluştuk. Şu ana kadar toplamda 100'den fazla eser sahneledik, konser verdik. Sezonun ilk yarısında, geçen yılın ikinci yarısına kıyasla izleyici sayımızı 7 binden fazla arttırdık. Ulaştığımız sanatsever rakamı 50 bine yaklaştı" dedi. 

Çınar, sonuçların kendilerine yetmediğine işaret ederek, "Bu çok iyi. Niye? Çünkü bizim fiziki şartlarımız bu kadar ama umuyorum daha büyük kapasiteli bir sahnemiz olduğu zaman bu rakamları 1,5 ayda yakalarız. Yüzde 50 performansımızın artacağına eminim. Hele binanın lojistik durumunu hayal ettiğimiz gibi olursa dünyada isminden söz edilir bir sanat kurumu olur ADOB, çünkü bu potansiyel var" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 11:56
YORUM EKLE