banner434

Hollanda Türk Federasyonu Nevruz’a Kitapla Katkı Sağladı

Hollanda Türk Federasyonu, 'Konargöçer: Kaşkay Türklerinin Gündelik Yaşamı' adlı kitabı tanıttı.

Kültür Sanat 22.03.2022, 15:35
Hollanda Türk Federasyonu Nevruz’a Kitapla Katkı Sağladı

Hollanda Türk Federasyon Nevruz münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaparak 'Konargöçer: Kaşkay Türklerinin Gündelik Yaşamı' adlı kitabıHollanda Türk toplumu kültür-sanat camiası olarak tüm Hollanda Türk toplumunun beğenisine sunduklarını belirtti.

Hollanda Türk Federasyon basın açıklaması şöyle:

Çiçeklerin açıp, doğanın doğduğu rengarenk baharın habercisi olan bu yılın Nevruz Bayramı'na, Hollanda Türk Federasyon olarak rengarenk bir kitapla katkımızı sunmak istedik. Bu vesileyle içerisinde Nevruz Bayramı panoramalarının da bulunduğu, İran'da yakın döneme kadar konar- göçer olarak yaşayan Kaşkay Türkleri'nin yaşamını resmeden eseri, başta Hollanda Türk toplumu kültür-sanat camiası olmak üzere, tüm Hollanda Türk toplumunun beğenisine sunuyoruz.

'Konargöçer: Kaşkay Türklerinin Gündelik Yaşamı' adlı kitap, hakkında belgesellerin çekildiği, Kaşkay Türklerinin dünyaca ünlü ressamı Bican Bahaduri Kaşkuli'nin fırçasından çıkmış olup, bir toplumun yazgısını renkli bir şekilde resmediyor. Kaşkay Türklerini bilenler, geleneksel resim ve minyatürle çağdaş resim akımlarını birleştiren bu yapıtlardaki renklerin abartılı olmadığını bilecek, bilmeyenler ise bu kitapla bu renkli, fakat bir o kadar da çileli hayata adımlarını atacaktır.

Hollanda Türk Federasyon olarak bu yılki Nevruz Bayramı'na, Hollanda Türk toplumuna ve son olarak Türk Dünyası'na böyle bir eserle hizmet edebilmiş olmakla kıvanç duyuyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)