Küçük Ülke Romanına 2020 Notre-Dame De Sıon Liseliler Edebiyat Ödülü!

Gaël Faye’nin, Kafka Kitap logosuyla edebiyatseverlerle buluşan ilk romanı Küçük Ülke, alanında ilk ve tek olan 2020 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü!

Kültür Sanat 21.12.2021, 19:33
Küçük Ülke Romanına 2020 Notre-Dame De Sıon Liseliler Edebiyat Ödülü!

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ödül töreni gerçekleştirilemediğinden, 2020 ve 2021 yılının ödülleri 21 Aralık Salı günü Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Gaël Faye’nin adına ödülü, Epsilon Yayınevi Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yenici teslim aldı. Küçük Ülke’yi Fransızca aslından dilimize çeviren Gizem Şakar da aynı törende çeviri ödülüne layık görüldü.

Kafka Kitap logosuyla okurlarla buluşan romanı Türkçe'ye çeviren Gizem Şakar da çevirisiyle ödüle layık görüldü. Fransa’da prestijli birçok ödül kazanan ve uluslararası çapta sansasyon yaratan Küçük Ülke, kaybedilmiş çocuklukların ve paramparça olmuş anayurtların hikâyesini küçük bir çocuğun gözünden anlatıyor. 

Liselilerden oluşan jüri, Küçük Ülke adlı romanını “Gerçekçi ve kendine özgü dili, karakterleri yer ve zaman olgusunda dirilten canlı betimlemeleriyle ön plana çıkan bu eser bizleri duygusal hissettirmekle birlikte Gabriel’in yaşadığı olaylara her şahit oluşumuzda bizi etkisinde bırakıyordu. Kurgunun bu kadar güçlü olmasının ise yazarın romanı ile arasındaki bağına, bu eserin yarı otobiyografik olmasına dayanmakta olduğunu bilmek bizi duygulandırıyor. Küçük Ülke’nin artık o kadar da küçük olmadığını, o Küçük Ülke’nin her yeni okuyucuyla büyüyeceğini ve her yeni okuyucunun da bu iki kelimeyi kalbinin derinliklerinde saklayacağını bilmek ve kendisine duyurmak bizi mutlu ediyor,” diye tanımlıyor.

2021 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü ise Yapı Kredi Yayınları logolu Gergedan adlı öykü kitabıyla Mine Söğüt kazandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)