banner434

banner433

"Milli Terbiye ve Hayat''

Samsun Türk Ocağı tarafından düzenlenen "Milli Terbiye ve Hayat" konulu konferansın  konuşmacısı Dr. Mustafa Çalık oldu. 

Kültür Sanat 24.11.2019, 12:15 24.11.2019, 13:10
"Milli Terbiye ve Hayat''

Türk Ocakları Samsun Şubesi Tarafından ''Milli Terbiye ve Hayat'' Konulu Konferans Düzenlendi. konuşmacısı Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü Dr. Mustafa Çalık oldu.

“Millî Terbiye ve Millî Hayat”  başlıklı konuşmasında Çalık, Türklüğün geleceğinin doğru tahlil ve tatbikleri hayata geçirmekle olabileceğini kaydederken Batı’nın, kendi kültürel dinamiklerinin farkına vararak bir hayat nizamı benimsediğini belirtti. Batının benimsediği hayat nizamını fiiliyata büründürmek için gayretini diri tuttuğunu ve bu sebeple Doğu ile arasındaki medeniyet ve teknoloji makasını hayli açtığını paylaştı.

Konferansta, Türklük denge gözetmek yerine denge kurmak gibi bir tasavvura erişecekse kendinin farkına varmalı, bunun için de dünyayı doğru okumalı vurgusu yapıldı. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bilinci besleyen kaynakları kurutmamamız gerektiği uyarısında bulunuldu. Ömer Seyfettin’in eserlerini tanıyıp anlamayan neslin bilincinin akim kalacağı, rakiplerinin gayretini aşamayan gençliğin yakınmaktan öteye varamayacağı, dizilerle avunup yaşanan gerçekten günden güne kopacağı tenkidi aktarıldı. Toplumsal birlikteliğimizin suni ayrışmalarla zedelenmeye çalışıldığı kaydedildi.

Konferansın sonunda Türk Ocağı anmalığı Vali Osman Kaymak tarafından Mustafa Çalık’a takdim edildi. 

Mustafa Çalık kimdir?

1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başlayan Mustafa Çalık, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Sözcü dergisini kurdu. Beş çocuklu bir ailenin ikincisi olan Mustafa Çalık, 1956 yılında Gümüşhane’nin Çalık köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Çalık, Boğaziçi Üniversitesi’nde başladığı doktora eğitimini dört ay sonra bırakmak zorunda kaldı. 1980 senesinde de Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çalışmaya başlayan Çalık, 1984'de de uzman oldu ve 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Sözcü dergisini kurdu. Ayrıca 1983'de Yeni Hamle dergisinin çıkartılmasında da büyük rol oynadı.

1983-1984 yılları arasında da Ankara ile Hacettepe Üniversiteleri'nde Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi alanında dersler veren Çalık, 1985-1987'de de Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Denver Üniversitesi’nde milletlerarası politika alanında master yaptı. 1986'da da DPT'den istifa ederek Türkiye Günlüğü dergisini yayımlamaya başladı. 

Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız ve Bugün gazetelerinde de yazılar yazdı. Cedit Neşriyat’ın editörlüğünü de yapan Çalık, doğduğu köyde hayvancılıkla uğraşmaktadır. 

Mustafa Çalık Eserleri

MHP Hareketi / Kaynakları ve Gelişimi
Siyasi Yazılar
Teorik Denemeler

Yorumlar (0)