Yandex Metrika

NAMIK KEMAL LİSESİ'NDE "BAŞGİL" KONFERANSI

Samsun Namık Kemal Anadolu Lisesi'nde, Samsun Yazarlar Derneği Kurucu Üyesi, Em. Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul tarafından verilen "Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Fuat Başgil ve Gençlik" konulu konferans verildi

 NAMIK KEMAL LİSESİ'NDE
10 Aralık 2014 Çarşamba 22:41

Samsun Namık Kemal Anadolu Lisesi'nde, Samsun Yazarlar Derneği Kurucu Üyesi, Em. Öğretim Görevlisi Şâir ve Yazar M. Hâlistin Kukul tarafından verilen "Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Fuat Başgil ve Gençlik" konulu konferans verildi ve öğrencilere, Başgil Hoca'nın "Gençlerle Başbaşa" adlı eserinden (500 adet) dağıtıldı.

Samsun Namık Kemal Anadolu Lisesi, Samsun Yazarlar Derneği ve Namık Kemal Lisesi Okul Âile Birliği tarafından müştereken düzenlenen konferansa, öğretmenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgisi oldu.

Samsun Yazarlar Derneği Başkanı İsa Abanoz, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: " Millî ve mânevî değerlerimize sâhip çıkmak, bizim dâima birinci hedefimiz olmuştur. Geçmişini bilmeyen ve tanımayanın geleceğe sağlıklı bir şekilde yürümesi düşünülemez. Bu bakımdan, hem bu şahsiyetlerimize vefâ borcumuzu ödemek ve hem de onların fikirleriyle gençlerimizi donatmak için, M. Hâlistin Kukul hocamızın bilgi, tecrübe ve görüşlerinden istifadeyi uygun bularak bu konferansı düzenledik."

M.Hâlistin Kukul ise:" Ali Fuat Başgil, sâdece Samsun'un değil, bütün Türkiye ve Türk Dünyâsı için iftihar kaynağımızdır." diyerek şöyle devam etti: "Birinci Cihân Harbi'nde Kafkas cephesinde dört buçuk yıl fiili olarak savaşa katılan Başgil Hoca, cephe'den , ilmin yâni kürsü'nün en yüksek mertebesine yükselmiştir. Lise tahsilini F(ı)ransa'da tamamladıktan sonra, yine orada (Paris'te) Grenobl Hukuk Fakültesi ile iki fakülteyi daha bitiren Başgil, 1929 yılında, üç fakülte diploması ve bir Hukuk doktorası ile Türkiye'ye dönmüş ve büyük başarılara da imza atmıştır.

O'nun, ilk baskısı 1949'da yapılan "Gençlerle Başbaşa" adlı hacmi küçük fakat fikri muazzam eserinin gençlerimiz için olduğu kadar her insanımızın da rehberi olacağını düşünüyorum.

Başgil Hoca; bir adâlet ve hürriyet timsali olduğu kadar, Türkçe ve Türk milleti sevdâlısıydı. 1948 yılında yayınladığı "Türkçe Meselesi" adlı kitabı da bir sevdânın O'nda tezanür eden bir endîşesinin mahsulüdür."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.