banner434

banner433

Oğuzhan Okumuş (Tulumcu53) Kaç Yaşında Kimdir?

Oğuzhan Okumuş, genç yaşına rağmen kısa zaman içerisinde aranan tulum çalgıcılarından birisi oldu. Tulumcu53 lakabıyla sosyal medya da nam yapan Oğuzhan etkinliklerin aranan adamı oldu.

Kültür Sanat 23.02.2022, 17:25 23.02.2022, 23:53
Oğuzhan Okumuş (Tulumcu53) Kaç Yaşında Kimdir?

Üflemeli çalgılar içerisinde önemli bir yere sahip olan Tulumu çalmak önemli bir marifet. Oğuzhan Okumuş, küçük yaşlarda eline aldığı tulumla isim yapmaya başladı. Tulumcu53 lakabıyla sosyal medya da isim yapan Oğuzhan merak edilmeye başladı. Peki, Oğuzhan okumuş kimdir, kaç yaşında ve nerelidir?

Oğuzhan Okumuş Kimdir?

Oğuzhan, 7 Nisan 1997 İstanbul-Üsküdar'da doğdu. Aslen Memleketi Rize - Çayeli olan  Oğuzhan Okumuş, küçük yaşlarından itibaren bugüne kadar tulum çalmaktadır. Oğuzhan, ilk defa Yöresel köy düğünlerinde TULUMLA tanıştı. Lise yıllarında tulum öğrenmeye başlayan Oğuzhan, Bir süre sonra arkadaşları ile "Grup Mapavri" yi kurdu.  2015 yılında sokak müziğine başlayan Oğuzhan Okumuş, Sokağın her zaman bir öğretici olduğunu belirterek, 2017 yılında arkadaşları ile beraber "Grup Sevdali" adında bir grupla birlikte kısa sürede İstanbul'da büyük bir kitleye eriştiler.

Halen istanbul'da horon etkinliklerine devam eden grup, 2019 yılında "Geçmişten Günümüze Senoz Kaideleri" adlı çalışmada "Senoz Kaidesi" için parmakları nav ile buluştu.

2020 yılında da yenililikleri takip edip tulumla "Remix" tarzında müzikler çıkartan Müzisyen Okumuş, şu anda da tulum eğitimleri verip yeni tulumcular yetiştirmeyi hedefliyor. 

Tulum Nedir?

Okumuş, Tulum'un, başta Hemşin, Çamlıhemşin ve Pazar olmak üzere Rize ve Artvin çevresinde düğünlerin önemli enstrumanlarından birisi olduğunu belirtti.  Tulum sanatında önemli bir yer tutan Oğuzhan, küçük yaşlardan beri tulum müziği yaptığını, düğün ve çeşitli etkinliklere davet edildiğini, tulumla ilk defa Tulum trap müziği yapan ilk kişi olduğunu iddia etti. İlk trap müziğini 2020’de çıkaran okumuş şimdi yeni parçası için hazırlanıyor. 

Trap müziği nedir?

Trap müzik; rap, trance, tekno müzik gibi farklı türlerden beslenmektedir. Bu müzik türlerinden aldığı unsurların harmanından kendine ait yenilikçi bir müzik türü çıkarıyor. Hip hop şarkılarında olduğu gibi, trap şarkılarında da sözler ezgisiz ve hızlı bir şekilde okunuyor. Trap müzik şarkılarında ayrıca trance ve tekno müzikte kullanılan dijital altyapıların benzerlerine de rastlanıyor.

Tulum genel olarak yöresel ezgilerde kullanılıyor. Oğuzhan gelişen teknoloji ve yenilikleri takip ederek Tulum Trap alanında da müzikler yaptı; Tulum trap müzikleri sevildi ve insanlar yeni parçası için sabırsızlanıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)