Öz Yurdunda Garipsin, Öz Vatanında Parya!

Siirt'teki Ne Mutlu Türküm Diyene, Bir Türk dünyaya bedel, ve Türk öğün çalış tabelaları birer birer kaldırılıyor. Hakkari'ye kadar hemen hemen bütün şehirlere asılan levhalarda, 'Ne mutlu Türküm diyene', 'Bir Türk dünyaya bedel', 'Türk öğün çalış güven' gibi yazılar yer aldı.

Kültür Sanat 06.09.2012, 15:48 06.09.2012, 15:56
Öz Yurdunda Garipsin, Öz Vatanında Parya!

Zaman gazetesinden İsmail Avcı'nın haberine göre Karayolları, özel idare ve belediyeler, tabelaların kendilerine ait olmadığını iddia ederken söz konusu yazıların kaldırılması için valilerin talimat vermesi gerekiyordu. Dün Siirt'te bu yazılardan biri kaldırıldı.

Şehre yeni atanan Vali Ahmet Aydın, 'Türk; öğün, çalış, güven!' yazılı tabelayı kaldırttı. Valiliğin önünden geçen cadde üzerindeki demir tabela, Karayolları ekipleri tarafından söküldü.

Ekiplerin çalışmasını izleyen vatandaşlar, atılan adımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Şehirde Arap, Kürt ve Türk kökenli vatandaşların barış içinde yaşadığına vurgu yapan Siirtliler, 'tekçi' çağrışımlar içeren uygulamaların herkesi rahatsız ettiğini belirtti. Siirtliler, tabelayı kaldırarak herkesi kucakladığını gösterdiği için Vali Aydın'a teşekkür etti.

1980 sonrasında asılan tartışmalı tabelalardan biri de Diyarbakır'da bulunuyor. Vilayet Caddesi üzerinde bulunan 'Ne mutlu Türküm diyene' yazılı tabela, birçok yeri paslanıp çürümesine rağmen hâlâ yerinde duruyor. Resmi tören güzergâhı üzerindeki tabelanın kaldırılması yönünde vatandaşların yoğun talebi olmasına rağmen herhangi bir adım atılmadı. Birçok ilde benzer sıkıntılar yaşanıyor.

Konu geçtiğimiz yıllarda Van'da da gündeme gelmişti. Özalp ilçesindeki 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nın 1943'te 33 köylünün infaz emrini veren Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın ismini taşıması eleştiri konusu olmuştu. Genelkurmay Başkanlığı'nın kararıyla kışlanın yeni adı Şehit Astsubay Erkan Durukan olarak değiştirilmişti.

zaman

Yorumlar (0)