Alexa

Şaban Kılıç: Bengü 20. Yayla Şenliklerine katıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde, Bengü ve Civar Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 20. Yayla Karakucak Güreş Şenlikleri bengü köyü yaylasında yapıldı.

Şaban Kılıç: Bengü 20. Yayla Şenliklerine katıldı
Samsun’un Bafra ilçesinde, Bengü ve Civar Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 20. Yayla Karakucak Güreş Şenlikleri bengü köyü yaylasında yapıldı.
Güreşlere MHP Samsun Millet Vekili Cemalettin Şimşek, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ak parti Bafra İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven ve yönetimi, Bafra İlçe Jandarma Komutanı Bnbş. Serdal Şahin, Alaçam İlçe Jandarma Komutanı Üstğm. Duran Varanok, Kalpaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Altunsoy, Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adnan İpekdal, MHP Samsun il Başkanı Şaban Kılıç, İl genel meclis üyeleri, belde belediye başkanları, siyasi parti mensupları, dernek Başkanları, daire müdürleri, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bengü Köyü Yaylasında 250 güreşçinin peşrev çektiği geleneksel 20. Yayla Şenliği Güreşleri’nde vatandaşlar, heyecan dolu saatler geçirdi. 20. Yayla Karakucak Güreş Şenliklerinde Amasyalı Fatih Kanbur başpehlivanlığı kazanırken, Vezirköprülü Bayram Doğan ikinci oldu.
32 adayın ağalık için yarıştığı ihaleyi 40 bin liraya mevcut ağa Selami Hekimoğlu aldı. Hekimoğu, ağalık koçunu ise, Bafra Kuşlağan Jandarma Karakol Komutanlığına hediye etti.
Bengü ve Civar Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Kaygusuz, “1992 yılında köylerinin yayla kısmı hariç Altınkaya Barajı yapılınca istimlâk edildiğini, köy halkının Bursa, İstanbul, Çerkezköy, Vezirköprü, Hatay, Bolu-Kaynaşlı ve Bafra’ya göç ettiğini belirterek, “Birbirinden uzaklaşan köylülerimizi yılda bir günde olsa kültürel açıdan çalışma yapıyoruz. Yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla etkinliğimiz devam ediyor. Bundan sonra da devam edecektir” dedi.
Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ise konuşmasında, “Bengü ve civar köylerimizden baraj nedeniyle çok göç verildi. Fakat göç edenler Bafra’yla iletişimini kesmedi. Bengülüler derneği aracılığı ile düzenlenen bu organizasyon dayanışmayı, yardımlaşmayı, birlik ve beraberliği simgeliyor. 20 yıldır süren bu geleneğin bundan sonrada devam etmesi için elimden geleni yapmaya hazırım.’dedi.
MHP Samsun Millet Vekili Cemalettin Şimşek, “Bengülülerdeki birlik ve beraberlik gurur verici bir tablodur. Bafra dışında olan bengülü kardeşlerimizin kendileri uzakta fakat gönülleri burada bunun en büyük örneği ise bengü  köyüne ve güreşlerine gönül veren iş adamı Selami Hekimoğlu’dur. Birlik ve beraberlik her zaman yardımlaşmayı sağlar  bu organizasyonu düzenleyen Bengülüler dernek başkanı Mehmet Kaygusuz’a, maddi manevi olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bu geleneğin kuşaktan kuşağa sürmesini temenni ediyorum’dedi.
Konuşmaların ardından organizasyonda emeği geçenlere plaket ve hediyeler takdim edildi. Ve ardından sahne alan Pop star Canan söylediği birbirinden güzel şarkılarla vatandaşları eğlendirdi.
Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç “Bengü”de Türk kültürünün sıcacık iklimine girdik. Türk Kültürünün örf ve adetlerinin her safhasıyla yaşatılmaya çalışılması gurur verici. Bu ve bu tür birlik ve beraberliklerin devam etmesini arzuluyorum. Gelecek kuşaklara bu tür organizasyonların aktarılması ve yaşatılması için MHP olarak bize düşen her ne görev olursa hazır olduğumuzu beyan ediyorum. Bengü”lü kardeşlerime , emeği geçen organizasyon sorumlularına ve Bengü ve Civar Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine teşekkür ediyor, devamını diliyorum.”dedi
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 00:14
YORUM EKLE