Sessiz dünyanın çocukları Çankırı'da buluştu

Çankırı Belediyesi ve TÜRKSOY iş birliğiyle düzenlenen Türk Dünyası İşaret Dili Kültür ve Sanat Festivali, Çankırı'da gerçekleştirildi.

Kültür Sanat 06.05.2016, 05:47
Sessiz dünyanın çocukları Çankırı'da buluştu

Uluslararası düzeyde bir ilke imza atan Çankırı Belediyesi, Türk cumhuriyetlerinden katılan yüzü aşkın işitme engelli çocuğu Çankırı'da buluşturdu. İşitme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla geçen yıl Türkiye çapında İşaret Dili Kültür ve Sanat Festivali'nin başlangıcını yapan Çankırı Belediyesi, bu yıl uluslararası platforma taşıdığı festivalde Türk dünyasından katılımcıları bir araya getirdi.

İlk olarak Belediye Meclis Salonu'na gelen katılımcıları Belediye Başkanı İrfan Dinç, tek tek selamladı. TÜRKSOY Genel Sekreter Vekili Elçin Gafarlı ve ülke temsilcileri eşliğinde ülkelerinden ilk defa çıkmış olan çocuklar, ellerindeki bayrakları coşkuyla sallayarak Türkiye'ye olan sevgilerini gösterdi. Çocuklar, ülkeleri adına getirdikleri hediyeleri de Dinç'e takdim etti. Hediyelerde işitme engelli çocuklar tarafından yapılan Türk bayraklı resimler dikkat çekti.

Katılımcılar, ülkelerine ait kültürel ürünleri belediye önünde açılan stantta sergiledi. Ülkelerinin kültürlerine özgü kıyafetlerle festivale iştirak eden işitme engelli çocuklar, adeta çiçek açtı.

Başkan Dinç ve eşi Zeynep Perihan Dinç'in eşliğinde Belediye Sarayı önünden başlayan kortej yürüyüşünde Çankırı sokakları, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan'ın renkleri ile donandı. Katılımcı çocukların coşkulu yürüyüşüne vatandaşlar da eşlik etti.

ÜLKE MARŞLARI İŞARET DİLİ İLE SESLENDİRİLDİ


Karatekin Parkı'nda devam eden programa, işitme engelli çocukların kendi ülkelerinin milli marşlarını işaret dili seslendirmeleri damgasını vurdu. Programda İstiklal Marşı, Çankırı Belediyesi Üniversiteli Kız Öğrenciler Koordinasyon Merkezi İşaret Dili Kursiyerlerince işaret diliyle seslendirildi. Daha sonra diğer ülke katılımcılarının milli marşları işaret dili ile okundu.

Programda konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Vekili Elçin Gafarlı Dünya'nın ilk İşaret Dili Festivali'ni Çankırı'da gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Çankır'ımızı dünyaya tanıtıyoruz. Çankırı ile daha öncede etkinlikler düzenledik. Bu büyük Türk Coğrafyasını Çankırı'da buluşturuyoruz ve bu festivalin devamını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Yaptığı konuşmasında Türk Dünyası İşaret Dili Festivali'nin tarihinde ilk kez Çankırı'da yapıldığının altını çizen Başkan Dinç, "Farklı bir program hazırlamıştık. Geçtiğimiz günlerde Serdal Uyanık kardeşimizin şehit olması dolayısıyla salon programımızı iptal ettik. Biz bu şehirde insanımızı ferahlatacak, sosyal yaşantısını artıracak çalışmalar için gece gündüz çalışıyoruz. Biz büyük bir milletiz, büyük bir medeniyetiz. Bu büyük medeniyetin çocuklarını zaman zaman Çankırı'da bir araya getiriyoruz. Bugün de pırıl pırıl, çok özel çocuklarımız Çankır'ımızı şereflendirdi. Allah onlardan razı olsun." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından şehitler için okunan hatmi şeriflerin duası yapıldı. Türk Cumhuriyetleri'nden gelen katılımcılar da bu dua için ellerini semaya kaldırdı.
TÜRKSOY Genel Sekreter Vekili Elçin Gafarlı ve ülke temsilcileri, organizasyondan dolayı Dinç'e teşekkür etti. Festivale katılan işitme engelli çocuklar da Başkan Dinç'e işaret diliyle teşekkür etti. 
Yorumlar (0)