banner434

banner433

Sinemayı Kim İcat Etti?

Kültür Sanat 19.04.2022, 17:53 20.04.2022, 16:52
Sinemayı Kim İcat Etti?

Özellikle sinemaseverlerin sürekli aklına gelen sorulardan bir tanesi de sinemayı kimin icat ettiğidir ama bu sorunun cevabı oldukça kolay olmasıyla birlikte bir o kadar da karmaşıktır. Çünkü aslında sinemayı hiç kimse icat etmemiştir. Ancak 1891 yılında Edison isimli bir şirket kişilerin hareketli resimlerin görüntülenmesini sağlayan Kinetoskopu meraklılarına başarılı bir şekilde sunmuştur. Bu resimleri ücret karşılığında sunan ilk kişiler ise Lumière kardeşler olarak sinema tarihine geçmişlerdir.

Lumière kardeşler her ne kadar ilk ilkel filmi, 1895 yılında ücret karşılığında Paris’te sunmuş olsalar da şimdilerde son teknoloji filmler hem de hiçbir ücret beklenmeden online olarak hayatlarımızda yerini almıştır. Özel efektler, müzik, diyaloglar, konu, ışıklandırma ve hatta ses efektlerinin en son düzeyde hissedilebildiği ve hayatımızda büyük bir yere sahip olan filmler kişiyi her ne kadar fark etmese de derinden etkilemektedir. Çünkü filmlerin verdiği mesajlar sanıldığından çok daha güçlüdür ve bu mesajları da hafızalardan silmek hiç kolay değildir. Ayrıca filmler son dönemlerde birçok kişinin sığınağı haline gelmiştir ve gerçek yaşamdan birkaç saatliğine de olsa kaçmanın en iyi yoludur.

Film teknolojisi ise son dönemlerde gelişen bu talebe kayıtsız kalmamış ve film izlemek isteyen insanların sinema keyiflerini daha üst seviyelere taşımak için durmadan çabalamıştır. Öyle ki, artık sinemaseverler istedikleri herhangi bir filmi hem de istedikleri herhangi bir izleme cihazı ile birlikte seyretme seçeneğine de sahip olmuşlardır. Fakat film sektöründeki çeşitlilik arttıkça, teknoloji de kendisini bu yönde geliştirmeye devam etmiş ve sonunda da sinemaseverlere çok fazla seçenek sunmayı da başarmıştır.

Arz ve talep gibi basit ancak çok önemli bir gerçeğin sonucu olarak da sinemaseverler istedikleri filmleri kendi belirledikleri ayarlarda izleme şansını yakalamışlardır. Bir süre önce hayal bile edilemeyen görüntü kalitelerinin parmakları ucunda yer aldığını gören sinemaseverler konuyu bir üst düzeye taşımış ve en kaliteli görüntü özelliklerini istemişlerdir. İşte bu yüzdendir ki artık sıradan bir sürüm yerine herhangi bir filmin ilk giriş sürümü de full hd film izle sürümünde olmaya başlamıştır.

Yorumlar (0)