Alexa

Uluslararası Turgutlu Sempozyumu Sona Erdi

Turgutlu’da 3 gün süren ve 75 akademisyenin sunduğu bildirilerden oluşan Uluslararası Turgutlu Sempozyumu sona erdi.

Uluslararası Turgutlu Sempozyumu Sona Erdi

Turgutlu Belediyesi’nin Celal Bayar Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirdiği sempozyum,  akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla sona erdi.

Turgutlu Belediyesi'nin organize ettiği sempozyum 3 gün sürdü. 75 Akademisyenin sunum yaptığı uluslararası sempozyum, tarih, kültür, arkeoloji, sanat gibi pek çok alanda kentin bilinmeyen yönlerini ortaya çıkardı. 

29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Feridun Emecen  sempozyumun bilim ve danışma kurulunda yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek;. Turgutlu ile çok önemli bilgiler gün yüzüne çıkartıldı. Kaldı ki Turgutlu’nun çok zengin bir tarihi var. Bu bölgelerin antik dönemlerden beri değişik kültürlere ev sahipliği yapmışlığı bilinmekte. Turgutlu bölgesi aynı zamanda geçiş bölgesi görevini üstlenmektedir.'dedi.

MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Uluslararası Turgutlu Sempozyumunun güzel bir başlangıcı, anlamlı bir hikayesi olduğunu belirtti. Turgutlu Belediyesi ve üniversite adına önemli bir çalışmaya imza atıldığını ifade eden Tepekaya, bu tür çalışmaların devam etmesi dileğinde bulundu.

Ege Üniversitesi İİFB Dekanı Prof. Dr. Engin Berber:  "Bu sempozyuma destek veren Celal Bayar Üniversitesi’ndeki değerli meslektaşlarımı da kutluyorum. Bu tür sempozyumlar beldelerin, kültürel geçmişlerini ve doğal çevrelerini öğrenmeleri için büyük fırsatlar sunuyor. Ayrıca yerel sempozyumlar bütünleştiğinde ulusal tarihin çıkmasında büyük katkı sağlarlar. Bu önemli etkinliğin bir parçası olduğum için çok mutluyum." dedi.

Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mevlüd Çelebi: Sempozyum düzenlemenin kolay iş olmadığını bu çerçevede Turgutlu’da ilk defa böyle bir sempozyum düzenlendiğini, bu tür organizasyonların devamını diledi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Gülmez;Tarihi çalışmaların, dünü ve bugünü tamamlayan önemli unsurlardan biri olduğunu belirterek," Eğer yereli bilmezsek ülkeyi, şehri, Manisa’yı yani Turgutlu’yu bilmezsek Manisa’yı bilemeyiz. Manisa’yı bilmezsek ülkeyi bilemeyiz. Ülkeyi bilmezsek dünyayı bilemeyiz. Bunları bilmemiz için yerelden başlamamız lazım. Ancak ne yazık ki tarihi çalışmalar ihmal edilerek, değersiz kılınıyor. Birçok bilgimiz birçok tarihi değerimiz zaman içerisinde ölüp gidiyor; çünkü biz yazmayı değil daha çok konuşmayı seven bir toplumuz. Halbuki bunların yazıya geçmesi, tarihe geçmesi lazım. Kayıt bellektir, bizim ileriye dönük hafızamızdır. Bizim bu hafızaya ihtiyacımız var." dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şayan Ulusan:  Her tarihi çalışmanın önemli olduğunu belirterek; "Sunulan tebliğlere baktığımız zaman içerikleri oldukça dolu ve donanımlı görünüyor. Sunan arkadaşlarımızı da bu anlamda tebrik ediyorum." dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Nejdet Bilgi; Uluslararası Turgutlu Sempozyumunun  önemli bir aktivite, Turgutlu için önemli bir faktör olduğunu belirtti. Bu sempozyumda ortaya çıkacak olan yeni bilgiler daha önceki bilgileri güncallayacağini ifade eden Bilgi; "Çünkü her gün yeni bir arşiv, her gün yeni bir belge, her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Bunlar ise tarihi değiştiren unsurlardır. Değişen tarihi de takip etmek gerekiyor. Bu sempozyumları devam ettirmek lazım. Bugün Manisa ve Turgutlu’da ilk olan bu tarihi çalışmanın bölgeye katkısı olacaktır. Bu anlamda emeği geçen Turgutlu Belediyesi’ne ve Celal Bayar Üniversite’sine teşekkür ediyorum." dedi. 

Öğretim Görevlisi Gör. Bünyamin As; Sempozyuma gelmeden önce Turgutlu’daki kaynakların sınırlı olduğunu düşündüğünü belirterek, "Turgutlu için muhakkak yazılan tarihler var ama yeterli değildir diye düşünüyordum. Araştırmalar sonunda ve hocalarımızın verdiği bilgiler neticesinde Turgutlu’nun çok kapsamlı bir tarihinin ve öneminin olduğunu burada görmüş bulunmaktayız." dedi. 

MCBÜ Öğrencisi Ahmet Çandır; Turgutlu’da 3 gün boyunca tarih konuşulduğunu, eski çağdan günümüze kadar genel bir tarih değerlendirmesi yapıldığını belirterek; "Özellikle ilk gün genel tarih ve arkeolojisi ön plana çıktı. Bugün ise sanat tarihi ve edebiyat tarihi öne çıktı. Turgutlu dediğimiz yer Ege Bölgesi’nin geniş bir Kasabası ve bu Kasabaya baktığımız zaman çok önemli bir tarih ve edebiyat mevcut. Çok değerli hocalarımız geldiler bizleri bilgilendirdiler." dedi.

MCBÜ Öğrencisi Gamze Çakmaklı: “Celal Bayar Üniversitesi tarih bölümü öğrencisi olarak sanat ve edebi tarih konusunda oldukça bilgi sahibi oldum. Turgutlu’nun köklü geçmişine dair burada beyin fırtınası yaşandı. Tarihin geleceğimize yön vereceğinid düşünüyorum. Hayatımda ilk kez böylesi bir sempozyuma katılmaktan dolayı da oldukça mutlu ve geleceğime dair umutlu oldum. Bu fırsatı biz öğrencilere sunan Turgutlu Belediyesi’ne ve üniversitemize teşekkürlerimi sunuyorum”

MCBÜ Öğrencisi Cazibe Çubukçuoğlu: “Tarih bölümü 4. sınıf öğrenci olarak burada çok büyük bir deneyim kazandım. Üniversite hocalarımızın ve diğer değerli hocaların vermiş olduğu Turgutlu’nun tarihi bilgileri ile donandık. Sempozyumda Turgutlu’nun çok değerli tarihçiler yetiştirdiğini de öğrendim. Hocalarımıza, Turgutlu Belediyesi’ne ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325