Yalnızların Kadim Dostu: Filmler

Kültür Sanat 04.12.2022, 22:22
Yalnızların Kadim Dostu: Filmler

Artık Dünya’da ki her insanın hayatında en azından bir kez de olsun izlediği bir film vardır. Bunun sebebi gelişen filmi izle sektörü ve bununla beraber her geçen gün farklı bir boyuta evrilen sinema sektörüdür. Sinema sektörü her şeyden yediden yetmişe herkesin hayatında bir kez olsun yer almıştır ve dünyadaki her yetişkin en azından bir kez de olsa türü farketmeksizin bir filmi izlemiştir. Film sektörü gün geçtikçe büyüyen bir ağaç gibi dallanıp budaklanmıştır ve bunun sayesinde izleyicisine sürekli farklı mekanlarda ve farklı türlerde filmler sunmayı başarmıştır.

Bunun bir sonucu olarak film sektörü giderek insanların içine dokunmayı ve onların kalplerinde yer almayıda başarmıştır. Bu durumda duygusal anlamda insanların kalbinde yer edinmeyi başaran film sinema severlerin kalplerinde ayrı bir yer edinmeye başlamıştır. Bu durumda türlerine göre ayrılmaya başlayan filmler insanların ruh hallerinde oldukça fazla geçici süreliğine de olsa etki yaratmayı başarmıştır.

Ruh halindeki bu etkiden etkilenenlerden en fazlası beraber arkadaş ile veya aile ile izleyenlerden daha çok yalnız insanlardır. Filmler günümüze kadar yalnız insanların resmen dostu olmuştur ve bu yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Yalnız insanlara bakıldığında filmler onların kadim dostu olmayı başarırken bunun yegâne sebebi ise online film izleme seçenekleri olmuştur. İstedikleri formatta 4k film izle veya hd film seçeneği ile online film izleme sitelerine giren insanlar buradaki her bir filmi yeni bir soluk olarak görmekte ve onların yalnızlığına ortak olacak bir film seçmektedir. Site üzerinden seçilebilecek on binlerce alternatif varken, türlerine, yapım yıllarına veya aldıkları IMDB puanlarına göre ayrılan filmlerden kendilerine uygun olanı seçebilir ve istedikleri filmleri izleyebilirler.

Böylelikle anlatılan bir olayı takip etmek ve kendini filmin içinde bir yere koymak bununla beraber yapılanları eleştirmek insanların yalnızlarını giderebilecek en güzel yollardan biridir. Bununla beraber filmler özellikle sosyalleşme üzerinde çok güzel bir etkendirler. Sinema filmleri internet üzerinden sosyalleşmek ve bununla beraber arkadaş ortamında sosyalleşmek için çok güzel bir yoldur. Online film izleme platformlarından izlediğiniz filmler hakkında yorumlar yapabiliyor olmak böylelikle filmi izleyen diğer insanlar arasında etkileşim kurmaya yarar ve bu büyük bir avantajdır.

Bunun haricinde arkadaş ortamında izlenen film hakkında yorum ve eleştirileri belirtmek bir kültür göstergesi olarak yalnız insanların yalnızlıktan kurtulmasını sağlayacak bir diğer sebeptir. Sonuç olarak bakıldığında online film izleme servisleri ve dahası ile beraber izlenebilecek onlarca film sayesinde, sinema sektörü yalnız insanların kadim bir dostuyken her aranılanın bulunabileceği ve bütün duygu durumlarına uygun yapımlar olan filmler herkes için en güzel arkadaş olmaya adaydırlar. Son olarak filmler gerçektende yalnızların kadim dostu ünvanını almaya aday olabilecek kadar güçlüdürler.

Kediler ve Köpekler Serisi

Lawrence Guterman tarafından yönetilen Kediler ve Köpekler, 2001 Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir aile komedisidir. Seslendirmesinde birçok ünlü ismin bulunduğu filmlerde, hem kedilerin hem de köpeklerin insanlar tarafından casus olarak kullanıldığı bir dünyada; her iki tarafın da kendine has yöntemleri ile birbirleri içerisindeki rekabetleri ve ilişkileri konu alınıyor. İlk filmin ardından seriyi iki yeni film daha takip etmiş ve her biri izleyiciler tarafından büyük beğeni toplamıştır. Birçok kedi ve köpek ırkının bulunduğu film, izleyiciyi bir yandan güldürürken diğer yandan da iki farklı grup arasındaki heyecanlı rekabete sürüklüyor.

Kediler ve Köpekler (2001)

Şimdiye kadar dünya üzerindeki köpekler ve kediler arasındaki rekabet, imzalanan bir barış anlaşması sayesinde sakin kalmayı başarmıştır. Ancak bu sessizlik, kısa süre sonra bozulmak üzeredir. Bay Tinkles adında hırslı bir İran kedisi, insanların en yakın dostu olan köpeklere karşı kendi kedileriyle birlikte bir başkaldırı planlamaktadır. İnsan ırkının daimi koruyucusu olan köpek ajanlar ise üst düzey yetkililerinin görevinden uzaklaştırılması nedeniyle Lou adında acemi bir Beagle tarafından yönetilmekte ve gelecek kedi saldırılarına karşı savunmasızdır.

Kediler ve Köpekler: Kitty Galore’un İntikamı (2010)

Kedi ve köpek ajanlar arasındaki ezeli mücadelede Kitty Galore adındaki çılgın bir kedi öne geçmeyi başarmıştır. Meows adındaki kedi ajanlarının gizli bir organizasyonunun üyesi olan Kitty Galore, kedi düşmanları da dahil olmak üzere karşısına çıkan herkesi yok edebilmek için tüm ajanlık dünyasını tehlikeye atacak şeytani bir plan yapmıştır. Beklenmedik bir anda Kitty Galore’un tehditiyle karşı karşıya kalan kedi ve köpekler, kimsenin ihtimal bile vermeyeceği bir şekilde insan dostlarını kurtarabilmek için bir arada çalışmaya karar verirler.

Kediler ve Köpekler 3: Pati Birliği (2020)

Dünyadaki güvenliği sağlamakla görevli olan ajanlar kedi Gwen ve köpek Roger, yıllar önce kediler ve köpekler arasında imzalanan “Büyük Ateşkes” sayesinde bir arada çalışmayı sürdürmüşlerdir. Fakat kötü niyetli bir dahi, yaptığı birkaç teknoloji deneyi sonucunda sadece kediler ve köpekler tarafından işitilebilen frekanslarda değişiklik yapabilmenin yolunu bulmuştur. Bunun sonucunda kedi ve köpekleri manipüle ederek onları birbirlerine düşürmeyi başaran bu kötü dahi, uzun zamandır süren barışın sonlanmasını ve kediler ile köpekler arasında yeni bir savaş başlamasına sebep olacaktır.

Yorumlar (0)