Alexa

Yaran Gecelerinde Buram Buram Kültür Kokuyor

Başağalığını Necdet Hacıbayramoğlu ve İsmail Keskinli'nin yaptığı Şabanözü yaranı ocak sahibi İsmail Büyüköz’ün ocağı ile devam etti.

Yaran Gecelerinde Buram Buram Kültür Kokuyor
banner327

Anadolu'da esnaf örgütlenmesi şeklinde kurulan, Çankırı'da kış ayları ile birlikte başlayan yaran gecelerinde hem yaranlar hem misafirler eğlenip, yaran kültürünü yaşatıyor.

Kış gecelerinde bir araya gelen esnafın mesleki dayanışma içerisinde çırak, kalfa ve usta şeklinde oluşturduğu yaran meclisleri, cumartesi günleri akşam ezanı ile birlikte toplanıp, sabah namazına kadar devam eden renkli etkinliklerin yaşandığı meclisler olarak dikkat çekiyor.

Kökeni Orta Asya'ya kadar uzanan ve her biri 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 yaranın oluşturduğu yaran meclislerinde, kendine has adetler sergileniyor. 

Birlik beraberliğe katkı sağlamayı amaçlayan yaran, kaynaşmayı sağlayarak Müslüman Türk’ün töresini, inançlarını, ahlakını, eline beline diline sahip olmayı öğrenerek uygulama yolunda kendilerini geliştiriyor.

Yaran meclisine katılan Türk Büro-Sen Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş, 21.dönem Çankırı Milletvekili İrfan Keleş ile birlikte Başağalara Türk Bayraklı tabo hediye ettiler.

 Bu ocakların Türklük gurur ve şuuru, İslam Ahlak ve fazileti öğretildiği yerin adı olduğunu ve kendisininde aynı zamanda bir yaran olduğunu ifade eden Memiş, yaptığı konuşmada;

“Baş ağalarım, yaran ağalar misafir ağalar. 24 yaranın her biri bir oğuz boyunu temsil ettiği yaran ocakları tüttükçe Türk milleti ilelebet yaşayacaktır. Yaran, eline, beline, diline sahip olacak, gönlü-kalbi, kapısı, sofrası açık olacak.Eline sahip çıkacak çünkü el, gücün ifadesidir. Gücünü haksız yere kullanmayacak, adalet üzerine kullanacak. El aynı zamanda vatan demek. Yani yaran, el’ine sahip çıkacak, VATAN’ına sahip çıkacak.

Beline sahip çıkacak, herkes ondan emin olacak; kimsenin ırzında namusunda gözü olmayacaktır. Beline sahip çıkarak SOY temizliğini muhafaza edecek.

Türkler hep helal, meşru bir şekilde soyları çoğalmıştır. Dolaysıla temiz bir nesil, temiz bir soydan gelme , soyu sopu nesebi belli olunacak.

Diline sahip çıkacak, yalan söylemeyecek, kovu gıybet yapmayacak, fitne çıkarmayacak, dilinden kimseye zarar gelmeyecek.

Diline sahip çıkacak, Güzel TÜRKÇE’mizi yaşatacaktır.

Yaran işine, aşına, eşine karşı dürüst olacak.Yaptığı işe hile hurda karıştırmayacak, işini en iyi şekilde yapacak.Öğrenci ise en iyi öğrenci, usta ise en iyi usta. Aşına karşı dürüst olacak, haram lokma yemeyecek, yedirmeyecek, harama tevessül etmeyecek.

Eşine karşı dürüst olacak harama kuşak çözmeyecek, soy temizliğini muhafaza edecek. Başkalarının ırzında namusunda gözü olmayacak, herkes ondan emin olacak.

Müslüman Türk kültürünün öğretildiği yerin adıdır, yaran. Bu ocaklarda Türklük gurur ve şuuru İslam Ahlak ve fazileti öğretildiği yerin adıdır, yaran.”

KAPSAMHABER

YORUM EKLE