Alexa

Yazar Yalsızuçanlar Atakum İHL'de Konferans verdi

Sadık Yalsızuçanlar ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Türk Müziği araştırmacısı Timuçin Çevikoğlu, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Yazar Yalsızuçanlar Atakum İHL'de Konferans verdi

Türk Müziği araştırmacısı Timuçin Çevikoğlu, Samsun - Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine verdiği konferansta, Müzik Tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyledi.

Öğrencilere, Tevfik İleri’nin siyasetten mahkûmiyete uzanan yaşam öyküsünü de anlatan Sadık Yalsızuçanlar,1960 darbesinde ömür boyu hapis cezasıyla yargılandıktan sonra kanser olup vefat eden Tevfik İleri'nin eşi Vasfiye Hanım ile olan iletişimini ve mektuplaşmalarını dile getirdi.

Yalsızuçanlar “ Tevfik İleri’nin  Türkiye’de eğitime katkısına vurgu yapan İmam Hatiplerin kurulmasının yanı sıra ODTÜ, KATÜ ve Atatürk Üniversitesi'nin de kurucusu olduğunu, hem doğuyu, hem de batıyı bilen ahlaklı, kültürlü bir nesil yetiştirme hayallerinin olduğunu söyledi.

Müzik, toplumun karakterini, ahlâkını, örf ve âdetlerini yansıtan bir ayna gibidir.

Konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Kültür Bakanlığı sanatçısı ve aynı zamanda Türk Müziği araştırmacısı Dr. Timuçin Çevikoğlu, öğrencilere müzik hakkında bilinmeyenleri anlattı. Çevikoğlu,” Müzik Tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Bilim adamları insanların konuşmayı bilmedikleri devirde duygu ve düşüncelerini müzikle anlattıklarını söylüyorlar. Bir toplumun içinde yaşadığı müzik, o toplumun karakterini, ahlâkını, örf ve âdetlerini yansıtan bir ayna gibidir. Ramazan İlâhîleri toplumumuzun ve bugün kalıntıları ile yetinmek zorunda kaldığımız medeniyetimizin izlerini taşır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 14:23
YORUM EKLE

banner325