Ali Kemal Seven, Virtiöz Zeki Çağlar İle Sürprize Hazırlanıyor

"Bütünde Birlik" isimli türkü verdiği kardeşlik mesajları ile ön plana çıkan Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Kemal Seven, uluslar arası müzik adamı Zeki Çağlar Namlı ile çalışmalarına hız verdi.

Magazin 18.09.2020, 16:36 18.09.2020, 20:28
Ali Kemal Seven, Virtiöz Zeki Çağlar İle Sürprize Hazırlanıyor

Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Kemal Seven, 80 Milyonu kucaklayan 'Bütünde Birlik' Türküsü ile sesini duyurdu. Ses sanatçısı Seven, Sözleri 2005 yılında Ünal Karaman tarafından yazılan 'Bütünde Birlik' isimli türküsünü besteleyerek seslendirildi. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir anda verdiği birlik ve beraberlik mesajları ile 80 milyona hitap etti.

Yeni sürpriz çıkışlara hazırlanan Ali Kemal Seven, son açıklamasında, "Yıllardan beri çok ıstediğim 12 ton müzik yapabilme sistemini öğrene bilme merakımı uluslar arası müzik adamı virtiöz çok değerli zeki Çağlar Namlı hocamızla 4 nisan 2020 den buyana çalışıyoruz çalışmalarımız devam etmektedir." dedi

Zeki Çağlar (NAMLI) Kimdir?

1981 yılında Trabzon'da doğan Zeki Çağlar Namlı ,Müziğe 8 yaşında keyboard üzerine başladı. Namlı, 13 yaşında bağlama ile ilgili ciddi bir eğitim aldı ve 16 yaşına geldiğinde geleneksel ve yeni teknikleri alışılmadık bir şekilde ustaca kullandı. Aynı yıl Devlet Türk Müziği Konservatuarını kazanan Zeki Çağlar, bu yıllarda bağlamayı yeniden keşfederek yeniden tanımladı. Bu keşif, yeni bir ses rengi ve tekniği dışında jazz dan world müziğe kadar geniş bir skalada oluşan yeni bir müzik stilini de getiren Namlı'ya göre müzik tekti; O yıllarda oluşturduğu stiliyle bir çok beste ve aranje yaptı ve solo konserler verdi.

2000 yılında başladığı telli enstrumanlar için doğal stereo buluşunu 2002 yılında tamamlayanve patentini alan Zeki Çağlar, Doğal stereo bağlama ve gitar olarak iki enstrumana uyguladığı bu sistem ile enstrumanlar doğal olarak stereo duyulabilmekte, iki taraflı çalınabilmekte, oktav genişlemekte, yeni bir çalım ve enstrumanla müzik yapma tekniği ortaya çıkmaktaydı.

Çağlar, 2006 yılında çoğunlukla kendi enstrumantal bestelerinden oluşan ilk albümü la lune yayınlanırken, Albümdeki besteleri kısa zaman içerisinde bir çok uluslararası radyoda çalınmaya başlarken, bir bestesinde kullandığı doğal stereo bağlama da farklı dallarda oluşan yenilikçi enstruman kataloglarına girdi. Bu yıllarda farklı tarzlardaki bir çok sanatçının albüm ve konserlerine eşlik eden Çağlar, kısa süreli ortak çalışmalarda yer alarak bu çalışmalarından çoğu completion albümlere girdi. Bunlardan biri Homegrown İstanbul albümünün girişinde yer alan, "Senden Sonra" isimli bestesidir.

2007 yılında, Müziğin Diliyle ismini verdiği Televizyon programı ve konser formatını bulan ve 2008 sonlarında demo çekimlerini gerçekleştiren Zeki Çağlar, Bu formatta müzisyenler karşılarında yer alan görüntüleri doğaçlama olarak müzikleriyle anlattı.

Çağlar'ın, 2010 yılında bas gitarın özel isimlerinden biri olan Dominique Di Piazza ile düet albümü yayınlanırken 2012 Ocak ayında Türk Devlet kanalında Müziğin Diliyle ismini verdiği kendi formatı yayınlanmaya başladı. Namlı, müzisyenliğin yanı sıra programın sunuculuğunu da üstlendi. Dünya genelinden davet ettiği elliye yakın önemli müzisyenle yaşamı ve dünya gündeminde yer alan sorunları müzikle yorumladı.

Zeki Çağlar, Kariyeri boyunca enstrumanının ses potansiyelini, müziğini, tekniğini geliştirmek ve yeniden tanımlamak için her zaman olduğu gibi halen çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
26°
az bulutlu