Alexa

Berke Han kimdir? (Tarihte Berke Han var mı?)

TRT 1 ekranlarının Diriliş Ertuğrul dizisinin final bölümü yaklaştı. Dizinin final bölümüne az süre kala filme giren yeni karekter Berke Han merak edildi. Peki Berke Han kimdir? Tarihte Berke Han diye birisi var mı?

Diriliş Ertuğrul finale yaklaşıyor. TRT 1 kanalında severek izlenilen Diriliş Ertuğrul dizisine yeni giren karakter Berke Han kimdir? Diriliş Ertuğrul bu akşam yeni bölümüyle ekranlara geldi.150. bölümüyle final yapacak diziye giren yeni oyuncu Berke Han ile Ertuğrul dizisini takip edenlerce merak edilmeye başladı.

Diriliş Ertuğrul 150. Final bölümü fragmanı yayınlandı mı?

TRT 1 ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul, son bölümü ve fragmanı sevenler tarafından merak ediliyor. Diriliş Ertuğrul'un 149. bölümünde yeni karekter Berke Han kimdir?

Tarihte Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad'ın kızı Melike Hatun ile evlenen Berke Han, Anadolu Selçuklu sarayına damat olmuştu. şimdi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Berka Han kimdir?

Berke Han kimdir? (Tarihte Berke Han var mı?)

Berke Han, Cengiz Han’ın torunu, Cuci Han’ın oğlu, Batu Han’ın kardeşi, Sertak ile Ulakçı hanların da halefidir. Kaynaklarda adı Berke, Berkâ ve Berkây, bazan da Berke Oğul şeklinde geçmektedir.

Altınordu Devleti'nin hanı olan Berke Han, Moğollar'ın 1236-1242 arasındaki Doğu Avrupa seferlerinde Batu Han'ın kardeşi ve komutanı idi. 1240'lı yılların başında müslümanlığı kabul eden Moğol Devletleri içinde müslümanlaşan ilk hanedan Altınordu Hanedanı oldu. 1257 yılında Altınordu tahtına çıkan Berke Han, Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad'ın kızı Melike Hatun ile evlenerek Anadolu Selçuklu sarayına damat oldu.

Saltanatı döneminde İran'a hakim olan bir diğer Moğol devleti İlhanlı İmparatorluğu ile çatışmaya başladı. İlhanlı hükümdarı Hülagü'nün 1258'de Bağdat'ı yerle bir ederek Halife'yi öldürmesi, Müslüman olan Berke'nin tepkisini çektiği gibi, Büyük Moğol Hanı Möngke'nin Azerbaycan'ı İlhanlılara vermiş olması da bir başka ihtilaf konusunu teşkil etti ve iki Moğol devleti arasında 1262 yılında sıcak çatışma başladı. 1263 yılında Kafkas Dağları'nın kuzeyine harekat düzenleyen İlhanlı Ordusu Berke'nin yeğeni Nogay Han komutasındaki Altınordu ordusu tarafından Terek Nehri yakınlarında hezimete uğratıldı.

Bu savaş Moğol devletleri arasındaki ilk askeri çatışma olduğu gibi, Büyük Moğol İmparatorluğu'ndaki ilk çatlağı da teşkil etti.

1266'da Berke Han ölürken, arkasında iç huzurunu sağlamış, Müslümanlaşmış ve barındırdığı yoğun Kıpçak nüfusu nedeniyle giderek Türkleşen bir imparatorluk bıraktı.

Berke’nin Saray (Sarây-ı Berke) adıyla İdil nehri kıyısındaki büyük bir düzlükte inşa ettirdiği şehir kısa zamanda bir ticaret merkezi haline gelmiştir. İbn Battûta ve birçok Batılı seyyah bu şehirden övgüyle söz etmişlerdir. Sarây-ı Berke’nin yeri bugün tam olarak tesbit edilememiştir. zarev veya Selitrennoye Selitrenniy Gorodok’ta harabeleri meydana çıkarmak için çalışmalar yapılmıştır. Bazı maddî kültür kalıntıları ise Leningrad Müzesi’nde sergilenmektedir.

.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 03:32
YORUM EKLE