Alexa

Börü ne demek? Anlamı Nedir? (Börü Oyuncuları Kimdir)

Star TV'de ekranlara gelen "BÖRÜ" dizisinden sonra insanlar " Börü ne demek? " diye sormaya başladı.İzleyiciler tarafından merak edilen "Börü" ne anlama geliyor?

Börü ne demek? sorusunun cevabı merak ediliyor Ekranlarda ilgiyle izlenen Börü dizisinden sonra insanlar Börü'nün ne anlama geldiğini merak etmeye başladı. Peki börü ne demek veya Börü anlamı nedir? kısaca bahsedelim.

BÖRÜ NE DEMEK? BÖRÜ'NÜN ANLAMI NEDİR?

Börü, Türkçe'ye dayanmaktadır. Kelimenin anlamı "kurt, yiğit, bahadır ve cesur" anlamlar taşır. Börü kelimesi, yalnızca hayvan anlamında kurt için değil, kutsal bir varlık olarak kabul edilen kurt için de kullanılıyor. Dil bilimciler börü'nün Moğolca'dan geldiğini ve kurt'un karşılığı olduğunu söyleselerde aslında Börü Türk'çedir. Moğolca değildir. Moğolca'ya Türkçe'den geçmiştir.

Mitolojik bir anlamı çağrıştıran Börü kelimesi, yalnızca hayvan anlamında kurt için değil, kutsal bir varlık olarak kabul edilir.Ergenekon Destanı yazıtlarında Börü kelimesi, "Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Türk Edebiyatı'nın önde gelen yazarlarından olan Hüseyin Nihal Atsız'ın "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı romanlarında anlattığı Kürşad ve 40 çerisi hikâyesindeki savaşçılardan birinin adıda Börü'dür.

Hatta bir kaynakta; Türkler'de büyüklere adı ile değil de bir akrabalık kelimesi ile seslenilmesi gelenektir. Mesela bir kişi Oktay adını taşıyan amcasına "Oktay" diye hitap etmez, ona amca diye seslenir. Yine, bir çocuk babasına "baba" demez de adı ile seslenirse tokatı yiyiverir. İşte kurt da Eski Türk kültüründe ata olarak kabul edildiğinden, kurt için, esas adı olan "börü" değil, "kurt" kelimesi kullanılmıştır.

Türk Dil Kurumu'nda (TDK) birçok anlama sahip. TDK, Börü kelimesini Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü'nden kurt olarak kabul eder. Kişi adları Sözlüğü'ne göre de kurt, yiğit, bahadır, cesur olarak kayıtlara geçirmiştir.

BÖRÜ DİZİ

Börü Konusu Nedir?

2014’ün sonbaharında Türkiye. Sınırda düşmanların arttığı, içeride tehlikeler çemberinin daraldığı bir zaman. Türkiye tarihinin en büyük tehdidi ile karşı karşıya. BÖRÜ, vatan aşkıyla tutuşan kahramanların destansı hikayesini anlatıyor. Son kale onlar.

Börü Oyuncuları Kimdir?

Serkan Çayoğlu (Kaya Ülgen),

31 Mayıs 1987 Almanya'da doğdu. Türk oyuncu Ümit Çırak ve Dolunay Soysert gibi isimlerden profesyonel oyunculuk dersleri aldı. En son Hayatımın Aşkı adlı televizyon dizisinde rol aldı. Daha önceden Kiraz Mevsimi, Zeytin Tepesi ve Kuzey Güney’in kadrosunda yer aldı.

Ahu Türkpençe (Asena Tümer),

2 Ocak 1977 Samsun'da doğdu. Yedi Numara, Bir İstanbul Masalı, Şöhret, Elveda Rumeli, Tek Başımıza ve Vicdan gibi dizilerin kadrosunda yer aldı.Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği Dağ 2 filminde Gazeteci Ceyda Balaban karakterine hayat vermiştir.

Fırat Doğruloğlu (Behçet Orbay),

6 Temmuz 1974 Hatay'oa doğdu. Yarım Elma, Tam Pansiyon, Acemi Cadı, Bez Bebek, Canım Ailem, Haneler, Cesur Hemşire ve Galip Derviş gibi dizilerde yer aldı. 

Can Nergis (Tolga Erlik),

27 Mayıs 1985 İstanbul'da doğdu. Londra da eğitim aldı. Bir dönem modellik teyaptı. Herşeye Rağmen, Dila Hanım, Maral, Paşa Gönlüm, Arka Sokaklar ve Anne gibi dizilerde yen aldı..

Mesut Akusta (İrfan Aladağ),

22 Şubat 1964 Konya'da doğdu. deneyimli oyuncudır. Deli Yürek, Paşa Baba Konağı, Benimle Evlenir Misin, Zerda, Kurşun Yarası, Kara Gümrük Yanıyor, Kurtlar Vadisi Pusu, Ah Kalbim, Ezel, Karagül, Ölene Kadar ve Yıldızlar Şahidim gibi dizilerde rol aldı.

Emir Benderlioğlu (Turan Kara),

28 Ekim 1979 Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü mezunudur. Kavak Yelleri, Sessiz Fırtına, Dedektif Biraderler, Ayrılık, Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Alemi, Keskin Bıçak, Yer Gök Aşk, Böyle Bitmesin, Osmanlı Tokadı, Evli ve Öfkeli, Cesur Yürek ile Fi gibi projelerde yer aldı.

Murat Arkın (Kemal Boratav),

4 Mayıs 1975 İstanbul'da doğdu. 2011 yılında Pis Yedili’de rol aldığı Öğretmen Murat karakteriyle profesyonel oyunculuk hayatına adım attı. Harem, Panzehir ve Dağ 2’nin kadrosunda yer aldı.

Ahmet Pınar (Barbaros Çepni),

20 Ağustos 1972 İstanbul doğdu. Milat ve Dağ 2’nin kadrosunda yer almıştır. Başarılı oyuncu aynı zamanda Gizli Merkez, Menekşeli Vadi ve İğde Güzeli adlı projelerin yönetmenliğini yaptı.

Bedii Akın (Ömer Tunç),

19 Nisan 1985 İstanbul doğdu. Londra da eğitim aldı. Dağ 2’nin kadrosunda yer almıştır.

Armağan Oğuz (Ayı Murat),

11 Şubat 1984 İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunudur. 2008’in Best Of Model Türkiye birincisidir. New York Film Academy’de oyunculuk eğitimi aldı. 2013’den beri oyunculuk yapmaktadır. İnadına Yaşamak, Ah Neriman, Dağ 2 ve Fi’nin kadrosunda yer aldı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325