Kırmızı Oda da Alya'nın Hikayesinde Prensesi Süreyya kimdir?

Kırmızı Oda dizisinde Alya'nın hikayesi'nde detaylar araştırılıyor. Binnur Kaya'nın Alya'ya anlattığı Mahzun Prenses Süreyya'nın hayatı izleyenler tarafından da merak konusu oldu. Peki Prens Süreyya kimdir, nerelidir?

Magazin 09.10.2020, 22:49 28.11.2020, 19:58
Kırmızı Oda da Alya'nın Hikayesinde Prensesi Süreyya kimdir?

İran Prensesi, Mahzun Prenses Süreyya Kırmızı Oda dizisinde Alya'nın hikayesi'nde ilgi çekici detayları merak konusu oldu. Prens Süreyya'nın hayat hikalesi araştırılmaya başlandı. Peki İran Prensesi Süreyya kimdir? 

TV8’de cuma akşamları ekrana gelen Kırmızı Oda dizisindeki Alya’nın hikayesi’nde anlatılan detaylar izleyenlerin dikkatini çekti. Psikiyatrist karakterindeki Binnur Kaya’nın Alya’ya anlattığı Son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin ikinci eşi, mahzun Prenses Süreyya’nın hayatı izleyenler tarafından merak edildi.

Prens Süreyya kimdir?

1950’li yıllarda Batı Almanya’nın İran büyükelçisi ve asilzade Halil İsfendiyari’nin ve Moskova doğumlu Alman eşi Eva Karl’ın en büyük çocuğu ve tek kızı olan İran Prensesi Süreyya, 22 Haziran 1932 tarihinde İsfahan’da İngiliz Misyoner Hastanesi’nde doğdu. Ailesi uzun süre İran hükümetinin diplomatik işlerine dahil olan Amcası Sardar Esad, 20. yüzyılın başlarında İran anayasal hareketinin lideriydi.

Berlin ve İsfahan’da büyüyen ve Londra ve İsviçre’de eğitim alan Prens Süreyya, son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1951 yılında evlendiği ikinci eşidir. “Sürgündeki Prenses” olarak da bilinen ve şaha çocuk veremediği için ailesi tarafından saraydan uzaklaştırılan Süreyya, Şah uzaklaştırılmasını istemese de ailesinin kararına uymak zorunda kalmıştır.

İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin 1956’daki Türkiye ziyareti basında büyük yankı uyandırmış ve “Soraya” ismi Türk halkının diline “Süreyya” olarak yerleşmi ve hatta kimileri kız çocuklarına Süreyya adını vermişti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
11°
açık