Alexa

Ninja Kaplumbağaları Nedir, İsimleri Nereden Geliyor?

İlk Ninja Kaplumbağalar çizgi romanı, 1984 yılında, siyah – beyaz olarak meydana çıkartıldı. Şimdi merak ediliyor, Ninja Kaplumbağalar isimlerini nereden alıyor? Ninja Kaplumbağalar kimdir?

Ninja Kaplumbağaları Nedir, İsimleri Nereden Geliyor?

Türkçe adı ile Ninja Kaplumbağalar, Orijinal ismi ile “Teenage Mutant Ninja Turtles” şeklinde bilinmektedir. Ninja Kaplumbağalar, Dövüş sanatlarından ninjitsuya hakim 4 adet mutasyona uğramış kaplumbağa ve yine mutasyona uğramış bir fare olan ustaları “Splinter”ı konu alan çizgi seri, iyi ile kötü kavramlarının savaşında, iyi bir ninja olabilmeyi anlatıyor.

1984 yılında, siyah – beyaz olarak ortaya çıkan Ninja Kaplumbağalar, Kevin Eastman ve Peter Laird, ninja kaplumbağalarını dünya ile tanıştırdılar. büyük bir hayran kitlesini de peşlerinde sürüklemeyi başaran çizerler kısa zaman içinde üne kavuştular.

Türkiye'de Ninja Kaplumbağalar adıyla gösterilmiş olan orjinal adı (Teenage Mutant Ninja Turtles) fantastik çizgi seri, dövüş sanatlarına hakim 4 tane mutant kaplumbağa ve ustaları mutant fare "Usta Splinter" ile birlikte kötülerin karşısında verdikleri savaş konu edilir.

Ninja Kaplumbağalar isimleri nelerdir?

Donatello, Michelangelo, Rafael ve Leonardo isimli Ninja Kaplumbağalar, adını nereden alıyor? 

Mavi bantlı kaplumbağa, Leonardo: Leonardo da Vinci

Turuncu bantlı kaplumbağa, Michelangelo: Michelangelo Buonarroti

Kırmızı bantlı kaplumbağa, Raphael: Raphael Sanzio

Mor bantlı kaplumbağa, Donatello: Donatello

80'lerdeki Ninja Kaplumbağalar ve daha sonra 2000'li yıllardaki çizgi film arasında bazı farklılıklar olsa da hikaye ana hatlarıyla aynıdır.

Film çekimi süreci ve ortaya çıkan eserler şöyle:

Teenage Mutant Ninja Kaplumbağaları, 1990
Teenage Mutant Ninja Kaplumbağaları II: 1991
Teenage Mutant Ninja Kaplumbağaları III, 1993

Ninja kaplumbağalar şu şekilde tanıtılıyor:

Leonardo: Kaplumbağa ekibinin lideridir. Bir bushido ustasıdır. Leonardo Da Vinci’ den esinlenilerek ortaya çıkarılmıştır.

Raphael: Kaplumbağa ekibininkötü çocuğu. Raphael saldırgan ve daha hırçın bir karaktere sahiptir. kafasına kırmızı bir bandaj takar. Raphael ismini, Raphael Sanzio’ dan almıştır.

Michelangelo: Kaplumbağa ekibinin çocuksu ve komik üyesidir. Uysal ve yaramaz bir yapı arzeder. Kafasına turuncu bir bandaj takar. Michelangelo ismini, Michelangelo Buonarroti’ den almaktadır.

Donatello: Kaplumbağa ekibinin teknoloji ve bilim alanında en etkili ve bilgili üyesi olmaktadır. Mor bir bandaj takmaktadır. Donatello ismi sanatçı Donatello’ dan gelmektedir.

Çizgi filmde her ne kadar Japon dövüş sanatlarıyla uğraşan kaplumbağalar ele alınsa da bunlara Japonca isimler yerine Rönesans’ın ünlü sanatçılarının isimleri neden verilmiştir? Belki de dünya piyasasına daha kolay girebilecekleri düşüncesiyle böyle bir taktik kullanmış olabilirlir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2020, 13:40
YORUM EKLE