Alexa

  TRT’de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" Alanya'ya geliyor  

  TRT’de yayınlanan, sahneleri ve çekim mekanlarıyla büyük beğeni toplayan Diriliş Ertuğrul dizisinin bazı bölümlerinde 'Alaiye' (Alanya'nın eski adı) konu alacak.

  TRT’de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" Alanya'ya geliyor  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimleriyle Diriliş Ertuğrul dizisinin bazı bölümleri Antalya’nın Alanya ilçesinde çekileceği belirtildi.

TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin bazı bölümlerinde 'Alaiye' (Alanya'nın eski adı) konu alacak. Nisan ve Mayıs aylarında setini Alanya’ya taşıyacak. olan "Diriliş Ertuğrul" dizisinin bazı bölümlerinin burada çekilmesi ilçe için büyük bir tanıtım fırsatı yamalayacak. Turizmi canlandırma hayali de turizmcileri umutlandırdı. Dizinin konu alacağı Alaiye tarihi de şimdiden merak edilmeye başlandı. Alaiye tarihini merak edenler için kapsamhaber sitesinde sunuyoruz.

"Diriliş Ertuğrul" Çekiminin Yapıldığı Alaiye Tarihi Nedir?


1221 yılında "Kalonoros" adıyla bilinen ve Kilikya Ermeni Krallığı'na bağlı olan Kyr Vart'in yönetimindeki kent, Anadolu Selçuklu Sultanı birinci Alaaddin Keykubat’a teslim edildi. Keykubat Adı Alaiye olarak değiştirilir. Birinci Alaaddin Keykubat, burada büyük bir imar faaliyetine başladı. Eski surları sağlamlaştırdı. Yeni surlar inşa etti. Alanya’ya en parlak dönemini yaşatttı.

Bugünkü mevcut surlar, büyük sarnıçlar, Tersane, Kızılkule, Tophane, ve İçkale’deki saray kompleksi Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı eserlerden bazılarıdır. Ehmedek, Akşebe Mescidi, Andızlı Camii, Selçuklu hamamı, Aşağı Kale hamamı da Selçuklu döneminde yaptırılmıştır. Alaiye’nın alınmasıyla birlikte, Anadolu Selçuklu Devleti Akdeniz kıyılarında güçlü bir kalenin yanı sıra, hem deniz hem de karada güçlü bir dayanağa sahip olur. Gelişen iç, dış ve transit ticarette Alaiye özel bir konuma ulaşır. Alaiye, 14. yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklularının önde gelen bir ticaret kenti, önemli bir deniz üssü, Mısır ve Suriye ile güçlü ilişkileri olan bir ticaret ve gemi inşa merkezi olarak Anadolu’nun ve Akdeniz’in önemli kentleri arasında yer alır. 1935 yılında kenti ziyaret eden Atatürk ise şehre Alanya adını vermiştir.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 23:37
YORUM EKLE