2 Kasımdan Sonra Neler Oldu?

Ortadoğu Gazetesi yazarı Neval Kavcar Seçimlerden sonra Türkiye'de neler olduğunu kaleme aldı.

Medya 08.11.2015, 22:13
2 Kasımdan Sonra Neler Oldu?
Ortadoğu Gazetesi yazarı Neval Kavcar Seçimlerden sonra Türkiye'de olan bitenleri başlıklar halende yazdı.

2 Kasımdan itibaren neler oldu?

Açılıma devam edileceği açıklandı

Yeni anayasa için düğmeye basıldı.

Başkanlığın gereği öne çıkarıldı.

7 Haziran öncesi 'Seni başkan yaptırmayacağız" diyen HDP'nin söylemi değişti. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Başkanlık sistemi dahil tüm modeller tartışılabilir" dedi.

Sinan Oğan'ın mahkemesi sonuçlandı, MHP'ye mahkeme kararı ile dönmek nasıl bir şey acaba?

MHP liderine yaylım ateşi başlatıldı.

Bursa'da greve giden 1500 işçi işten çıkarıldı.

Cem Küçük, "Bundan sonra seni de biz yöneteceğiz Aydın Doğan" dedi.

"AK Parti içinden bile henüz uzlaşma zemini oluşmadan 'koalisyona razı olalım' sesleri yükselirken, Erdoğan Türkiye'yi istikrara kavuşturdu" dediler.

Yüksekova'da çatışma…. iki asker yaşamını yitirdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışma sonucu şehit olan iki uzman çavuşun ailelerine başsağlığı telgrafı gönderdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter üzerinden gündemi değerlendirdi. Bahçeli, "Türk milletinin yoluna baş koydum. Baş vermem, geri adım atmam. Duvarlar dikilse de karşıma aşarım, hendekler kazılsa da önüme geçerim." dedi.

Medya seçim sonucu için her zaman yaptığını yaptı. Sarıya boyanmış Türkiye haritası yayınladı. Sanırsınız ki AKP'den başka parti seçime girmedi? Ve oralarda MHP hiç yok.

1 Kasım seçimini ıskalayan anket firmaları 'başkanlık' üzerinden yeni araştırmaya başladı.

Muktedirler baktı ki, MHP ve HDP'den gittiği farz edilen oy AKP'nin artışına yetmiyor, bir kamuoyu araştırmacısı imdada yetişti. "%3'ü de CHP'den geldi" dedi.

PKK, seçimden önce ilan ettiği eylemsizlik kararına(ateş kese) son verdiğini açıkladı. Kararı örgütün televizyonu Med Nuçe TV duyurdu.

PKK Diyarbakır'da polis memuru Necmi Çakır'ı şehit etti, uzman çavuş Beytullah Tercan, şehit oldu, 1 astsubay da yaralandı.

"Öcalan'ın ve PKK'nın önde gelen yöneticilerinin temel talepleri karşılansın... Ulusalcı Kürt Hareketi başkanlığa herkesten önce koşar. Öcalan'ınki kolay: Faraza ev hapsine çıkarılabilir. İletişim imkânı verilir, vs. Ayrıca yerel yönetimlere güç kaydırılır. Hatta uygun miktarda özerklik bile düşünülebilir." (Emre Aköz- Sabah)

***

1 Kasımdan önce dillendirmedikleri ne kadar şer adım varsa, hepsi 2 Kasımdan itibaren ortalığa saçıldı. Bunlar böyle. Aldatarak, kandırarak iktidara devam edeceklerini sanıyor. İçimden bir his tökezleyeceklerini söylüyor.

Taşeron örgüt PKK'nın istediği vatan parçamızdır. Bizlerin 'hayır' dediği budur işte. Çözüm süreci denilen şer süreç de tam oraya ilerliyor. İktidara yakın gazete ve yandaş yazarı onların bilgisi dahilinde olmasa "Öcalan'ın ve PKK'nın önde gelen yöneticilerinin temel talepleri karşılansın..." diyebilir mi?

başkanlık sistemi için sözde önlerine böyle bir yem koyalım diyor. Aslında başkanlık sistemi ve özerk bölgeler PKK'nın talebidir. Ve kurgu da 'Made In ABD'ye aittir. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan. Başkanlık mı PKK talebinden, başkanlık talebi mi PKK'dan gibi bir nevi.

Ülkenin ilerlemesi için illaki başkanlık olacak diye bir hedef, bölücülüğün dik alası. Ülkeyi yıllardır psikolojik olarak 36 Etnik köken söylemiyle bereledikten sonra, 'başkanlık' diye tutturmanın başka bir amacını göremiyorum.

İngiltere de, Fransa'da başkanlık mı varda bizden fersah fersah ilerdeler?

***

SEÇSİS'ten vazgeçilmeli

"Almanya 2009 Federal Seçimlerinde oyların bilgisayar yoluyla toplanması ve sonuçların bu yolla hesaplanması gündeme geldi. Bu konu tartışıldı ve sonuç olarak bilgisayarlı sistemin oy sahteciliğine yol açacağı görüşü hakim geldi. "

ABD'de bir eyalette seçime hile karıştırıldığının tespit edilmesi ile kullanımından vazgeçilen, sonra AB'de yasaklanan yazılımı çekinmeden kullanarak, ülkenin geleceğini belirlemek akla ziyan bir durum değil de nedir." (N. Kaptan"

Almanya'da seçimler baştan sona tüm siyasi partilerin gözetiminde yürüyen bir süreç. YSK gibi dokunulmazlık zırhına büründürülen tepe noktası yok. Siyasilerimizin batı ülkelerinde niçin SEÇSİS kullanılmıyor sorusuna cevap araması ve oralarda seçim nasıl yapılıyor öğrenmelerinde fayda var.

Yoksa, SEÇSİS hem siyasi partileri, hem de iktidarları tehdit eden, ödüllendiren bir yapıya dönüşebilir. Bilmezsek doğru sanırız, başka bir anlatımla.

Yorumlar (0)
hafif yağmur