Af Konusunda Provokatörlere Dikkat!

Kadir mahkumları ve yakınları bir umut içinde af veya ceza indirimi beklerken ve bunun mücadelesini verirken yerel seçimler öncesi konuyu siyasi bir tavır noktasına dönüştürme gayret içinde olanlar Provokatörlük mü yapıyor?

Medya 14.01.2019, 22:52 15.01.2019, 00:45
Af Konusunda Provokatörlere Dikkat!

İlk defa Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 24 haziran seçimleri öncesinde dile getirilen ve gündemde kalması sağlanan Af yasası, infaz yasası veya ceza yasası olarak adlandırılan, mahkumların bir kısmının salıverilmesini sağlayacak olan yasanın çıkmaması üzerine Mahkum yakınları arasından yükselen sese dikkat çekildi.

Mahkum yakınları tarafından haklı olarak dillendirilen ve çıkması arzu edilen ceza indirim yasasının bir süreç olduğu zaman zaman iktidar partisi tarafından da dile getirildi. Milliyetçi Hareket Partisi ısrarla "sözümüzün arkasındayız" ifadelerini kullanarak hiç bir siyasi partinin yapmadığı kadar mahkum yakınlarına destek verdi. Mahkum yakınlarını kabul etti ve olması ve yapılması gereken hususların altını çizdi. 

Mahkum yakını olup olmadıkları dahi belli olmayan bazı insanlar mahkum yakınlarının arasından bu durumu kullanıyor. Kışkırtma ve siyasal bir tepki ortaya koymak gibi algılar oluşturuluyor. Özellikle MHP üzerinde oyunlar sergilenmeye başlandığı MHP'li kurmaylar ve vekiller tarafından da ifade ediliyor. Bu durumların mahkumun faydasından çok zararına affın erken çıkmasından ziyade gecikmesine vesile olabileceği de bazı siyasetçiler tarafından altı çizilerek anlatılıyor. Mesele "üzüm yemek mi bağcıyı döğmek mi?" şeklinde de yorumlanan bu durumun daha ileri seviyelere çekilmesinin hiç kimseye bir yarar sağlamayacağı ifade ediliyor.

Son olarak, Özellikle mahkum yakınlarıyla yakından  ilgilenen ve ceza yasasının çıkmasıyla ilgili  özel bir çaba sarfe den Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un mahkum yakınları veya yakını gibi gözüken bazı insanların davranışlarına karşı Twitter adresinden şu mesajları verdi: 

"Ceza İndirmi konusun da,fox tvdeki haberi izleyerek yorum yapanlar. Öncelikle konuşmanın tamamı facebook sayfamda vardır izleyiniz. Benim tepkim sosyal Medya da şahsıma ve partime dönek, yalancılar, oy yok, sözünüzü tutmadınız"diye hakaret edenlere isyandır. Ceza indirimi sözümüzdür. Ceza indirimi isteyenler! MHP, Kanun teklifini Meclise sundu.Yasanın arkasındayız diye söz verdi mücadele ediyoruz. Lakin,sosyal medya da sürekli hakaret, tehdit, küfürlü sözlere muhatap oluyoruz. FOX tvde bir kısmı haber olan sözler, buna isyandır."

Mahkum yakınları tarafından sosyal medyada veya sosyal medya dışında gösterebilecekleri her türlü tepki, gösteri, yürüyüşlerinde siyasi partileri arkalarına almak varken, küfretmek ve tehdit etmek siyasetçiler tarafından meseleyi sulandırmak olarak yorumlanıyor, mahkum yakınları arasına girmiş bir takım provokatörlerin işi olarak algılanıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (11)
mehmet 2 yıl önce
gerçekleri söylemek gerekirse ceza indirimi bekleyen milyonlar 31 marttan önce ceza indirimi gelmez ise cumhur ittifakı partilerine oy vermez
EN BÜYÜK BJK 2 yıl önce
fetö yasalarıyla şahıs 100 tane suç dosyası biriktirmiş ve bu dosyaları biriktirirken bilinçli olarak kimse müdahale etmemiş adam cezaevine girince dosyalar patlıyor ve cezaevinden ancak ölüsü çıkıyor bu vebal kimin
Sumeyye 2 yıl önce
Af yoksa oyda yok
Hakan can 2 yıl önce
Ceza indirimi yok arkadaşlar okurken emınım üzüldünüz ama Tbmm de çalışıyorum ve Meclis 40 gün tatile girecek öncesinde ceza indirimi asla gelmeyecek seçimden sonra belkı ama Onur’da sanmıyorum MHP ye ınanmayın
ehmet 2 yıl önce
bundan nasıl bu kadar emnsin arkadaşım
Hilal boz 2 yıl önce
Hakan beye katiliyorum asla bir af olmayacagi asikar dir ne yazikki bunca soylenmis kelimenin arkasindan soylenecek bir soz bulmaya utaniyor olduk sag olsunlar ne diyelim. Bir umitti yeni gune dogan. Onuda hayallerimizle oldurduler.
Esma 2 yıl önce
Inş hepimiz utaniriz verilen sözler tutulmuş diye ben önceki seçimler de oyumu onlar için kullandım ve inandım bu sefer seçimden önce çıkmasa oyumuzu vermeyiz bütün aile
Murat yoruk 2 yıl önce
MHP her zaman mahkûm yakınlarının yanında olmuştur bizde sonuna kadar MHP bin yanında yız kendimiz de MHP liyiz af olsa da olmasa da MHP liyiz benimde 5 buçuk sene yatarımvar. Ama napalım ulkemizimi satalım
Behzat 2 yıl önce
Ceza İndirimi olmayacak boşuna milleti umitlendirmeyin. Provakatör diyorsunuz ya Mahkum yakınları herşeyin farkında
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu