AKP'nin gözü MHP oylarında

Murat Yetkin yazısından seçim hükümetinde AKP dışında yer alan isimlere dikkat çekti.

Medya 31.08.2015, 12:57 31.08.2015, 13:34
AKP'nin gözü MHP oylarında

Murat Yetkin yazısından seçim hükümetinde AKP dışında yer alan isimlere dikkat çekti.

Murat Yetkin'in köşe yazısından bazı bölümler:

-Bürokrat kökenlileri saymazsak, Davutoğlu'nun geçici seçim hükümetinde AK Parti dışında yer alan isimler, ülkücü kökenli olup MHP ve BBP'nin adeta afaroz ettiği Tuğrul Türkeş ve Yalçın Topçu.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde başlayan PKK ile diyalog sürecinde Abdullah Öcalan’ın Türkiye partisi olma projesi olarak ortaya attığı HDP, parti olarak girdiği ilk seçimde Meclis’te MHP’ye eşit bir grup oluşturmakla kalmamış, AK Parti’ye hükümet ortağı da olmuştur.

-7 Haziran sonrasında AK Parti’nin bir hedefi dindar Kürt seçmenin HDP’ye kayışını durdurmaksa, bir hedefi de milliyetçi Türk seçmenin MHP’ye kayışını durdurmaktı.

-HDP ile başbaşa kalması AK Parti’yi 1 Kasım seçimi sürecinde özellikle MHP’nin oklarına açık hale getirecek, Devlet Bahçeli’nin ilk günden itibaren takındığı katı tutuma rağmen daha önce AK parti’ye gelmiş milliyetçi Türk oylarındaki MHP’ye dönüş devam edebilecekti.
Burada Davutoğlu’nun çok amaçlı taktiği devreye girdi.

Partileri değil, doğrudan milletvekillerini hedef alan “mektupla bakan teklifi” CHP surlarında gedik açamadı, ama MHP surlarında önemli bir gedik açtı.
Tuğrul Türkeş sadece bir genel başkan yardımcısı değildi; MHP’nin kurucu babası, Bozkurtların efsanevi lideri Alparslan Türkeş’in oğluydu.

-Bahçeli doğal olarak ateş püskürdü, Türkeş hemen atılma talebiyle disipline verildi.

-Türkeş 28 Ağustos’ta Başbakan yardımcısı olarak ilan edildi; 1 Kasım seçimlerine AK Parti milletvekili adayı olarak girmesi şaşırtıcı olmamalı.

-Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatı ardından BBP Genel Başkanı olup 2011 seçimi ardından istifa eden Yalçın Topçu, Kültür ve Turizm Bakanı olmuştu.
Ona da dün BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ağır sözlerle ateş püskürdü.
Yorumlar (0)
banner442