Alexa Rank Nedir? Alexa Web Sitelerini Geçmişte ve Bugün Nasıl Ölçer?

Alexa, 1996 yılında kurulmasının ardından çeşitli araç çubukları ve web tarayıcı uzantıları aracılığıyla web trafiği verilerini sıralamada uzmanlaşmış bir makinedir. Alexa, Dünyada ve Türkiye'de bir çok web sitelerine göre iniş ve çıkışları gösteren önemli bir araçtır.

Medya 29.01.2021, 22:53 30.01.2021, 13:26
Alexa Rank Nedir? Alexa Web Sitelerini Geçmişte ve Bugün Nasıl Ölçer?

Alexa, Nisan 1996'da Brewster Kahle ve Bruce Gilliat tarafından kuruldu. Çeşitli araç çubukları ve web tarayıcı uzantıları aracılığıyla toplanan ticari web trafiği verilerini sağlamada uzman bir kuruştur.  Amazon.com'un Kaliforniya merkezli yan kuruluşudur.

Premium pazarlama planları, anahtar kelime araştırması yapmanıza, rakip anahtar kelimelerini kontrol etmenize, web sayfalarınızı SEO için optimize etmenize, geri bağlantıları kontrol etmenize, SEO performansını iyileştirmenize yardımcı olmaktadır.

Alexa, web sitelerin son üç aydaki popülerliğini sıralayan Rank ölçümleriyle tanınmaktadır. Bugün ise alan yetkisi ve sayfa yetkisi gibi metriklere daha fazla ağırlık vermekte olan Alexa, rakipleri analiz etmek için faydalı bir araç olmaya devam ettiği için Alexa Rank göz ardı edilmez.

Alexa, 2000'lerde ve 2010'ların başında, web sitesi sahiplerine web siteleri, önemini ve küresel olarak nerede sıralandığını göstermek için PageRank ile birlikte Alexa Rank'a sık sık başvurdular.

Şirket Mayıs 2014'te odağını değiştirdi ve ücretsiz web sitesi araçları yerine premium analitik planlarını ortaya koydu. Web sitesi analiz aracının kullanımı ücretsiz olsa da, artık bir web sitesinin analitik verilerinin yalnızca bir önizlemesini alacaksınız. Tüm ölçümlere erişmek için aylık bir premium plana kaydolmanız gerekir.

Gördüğünüz gibi Alexa, ömrü boyunca birçok farklı şey oldu.

Alexa, 1990'larda internet kullanıcılarına hangi web sitelerini ziyaret etmeleri gerektiği konusunda önerilerde bulunurken, 2000'lerde ve 2010'ların başında, en iyi web siteleri listesi ve popüler Alexa Rank ölçüsü ile bilinmeye başlamıştı. Bugün, şirket kendini Moz , SEMrush ve SimilarWeb gibi büyük SEO yazılım hizmetleriyle rekabet eden bir web sitesi trafik analiz şirketi olarak konumlandırdı.

Alexa, Web Sitelerinin Sıralamasını Nasıl Ölçüyor?

'Alexa Rank nedir? 'sayfalarında, Alexa, web sitelerini popülerlik sırasına göre sıraladığını ve en yüksek sıralamada (Google tarafından tutulan bir konum) olduğunu açıklıyor. Bir web sitesinin sıralamasını belirlemek için bir web sitesinin son üç aydaki tahmini trafiğine ve ziyaretçi katılımına bakıyor. 

 Alexa'nın trafik sıralaması nasıl belirlenir?

Alexa'nın Trafik Sıralaması günlük olarak güncellenir ve Alexa'nın küresel veri panelindeki kullanıcılar tarafından üç aylık bir dönem boyunca sağlanan trafik verilerine dayanıyor. Bir sitenin sıralaması, benzersiz ziyaretçiler ve sayfa görüntülemelerinin birleşik bir ölçümüne dayanıyor.  

Alexa Rank metriği, geçmişte güvenilir olmadığı için eleştirilmişti, çünkü rakamlar, tarayıcılarına Alexa Araç Çubuğunu kuran internet kullanıcıları tarafından sağlanan trafik örneklerine dayanıyordu ancak bugün Alexa bir dizi farklı yerden veri alıyor. Global veri paneli verileri birleştirir 25.000'den fazla farklı tarayıcı uzantıları birlikte sertifikalı Alexa Rank için ödemiş üçüncü taraf ağlar ve web sitelerinden veri ile. Bu, milyonlarca internet kullanıcısının tarama alışkanlıklarını görmelerini sağlar.

Alexa ayrıca 'web içeriğini tanımlamak ve sınıflandırmak ve geri bağlantıları keşfetmek' için web'i tarar. 

Alexa'nın yalnızca etki alanlarını sıraladığını ve alt etki alanları veya alt sayfalar için bir sıralama puanı sağlamadığını unutmamak önemlidir. Bu kuralın bazı istisnaları vardır. Örneğin Alexa, WordPress.com ve Typepad gibi barındırma platformlarındaki web sitelerini benzersiz varlıklar olarak tanımlayabilir .

Alexa'nın iyi yapmadığı bir şey, düşük trafikli web sitelerini doğru bir şekilde sıralamaktır. Bu, Alexa'nın web sitesi sıralamalarının anlamsız olduğu durumlara yol açabilir, bu da Alexa Rank'ın web sitesi sahiplerinin gözünden düşmesinin nedenlerinden biri olmaktadır. Dolayısıyla  Bir web sitesi ne kadar çok trafik alırsa, Alexa Sıralaması o kadar güvenilir olacaktır.

'Alexa'nın trafik sıralaması nasıl belirlenir? 

Düşük trafiğe sahip web siteleri doğru bir şekilde sıralanmayacaktır.

100.000'in üzerindeki sıralamaları istatistiksel olarak anlamlı hale getirmek için yeterli veri almaz.

100.000'in üzerinde sıralanan web siteleri, veri kıtlığı nedeniyle büyük sıralama dalgalanmalarına maruz kalabilir.

Web Sitesi Analizi dört ana kategoriye ayrılmıştır:

  • Anahtar Kelime Fırsatları
  • Rekabet Analizi,
  • Hedef Kitle Analizi
  • Trafik İstatistikler.

KISA BİLGİLER

Alexa Web Sitesi Analizi aracının ücretsiz sürümü, bir web sitesinin kullanışlı bir anlık görüntüsünü verir ve rakip web sitelerine göre küresel ve yerel olarak nerede sıralandığını görmenize yardımcı olmaktadır.

Tüm ölçümlerin kilidini açmak için Alexa'nın Web Sitesi Trafik Analizi planına ayda 79 ABD doları yükseltmeniz gerekir.

Dilerseniz ayda 19.99 $ 'dan ayrı olarak sertifika satın alabilirsiniz.

Daha pahalı Alexa Marketing Stack planı ise ayda 149 dolardan satılıyor ve tüm Alexa SEO ve pazarlama araçlarını içermektedir.

Bir web sitesinin tam resmini gerçekten görmek istiyorsanız, anahtar kelimelere, arama motoru sıralamalarına, trafik kaynaklarına ve daha fazlasına bakmanız gerekir. Bu ölçümleri Alexa Web Sitesi Analizi aracında kontrol edebilirsiniz ve fakat  Moz gibi piyasadaki alternatif SEO hizmetlerine de bakılmalıdır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)